Strona główna » Blog » Migracja strony a SEO – jak zmiana strony wpływa na SEO?
migracja strony a seo

Migracja strony a SEO – jak zmiana strony wpływa na SEO?

Zmiana strony internetowej jest bardzo ważnym momentem dla każdego dobrze rozwiniętego biznesu, szczególnie pod kątem obecności w Google. Niezaplanowana migracja serwisu może doprowadzić do zniszczenia efektów kilku czy nawet kilkunastu miesięcy prac związanych z jej pozycjonowaniem. Jak uniknąć utraty ruchu po zmianie strony i wykorzystać ten moment do zwiększenia liczby zapytań od potencjalnych klientów?

Przeczytaj także:

Jakie są rodzaje migracji strony internetowej?

Powodów, dla których wykonuje się przeniesienie strony jest wiele. W zależności od sytuacji mogą to być nawet dwa lub więcej problemów, które trzeba rozwiązać. Poniżej opisujemy te, które należą do najczęstszych rodzajów.

Odświeżenie wyglądu – redesign

Wraz z upływem czasu zmieniają się trendy w sposobie projektowania stron internetowych. Firmy najczęściej szukają wykonawcy nowej witryny kilka lat. Jest to ogromny błąd i strata czasu oraz marnowanie potencjału. Profesjonalna strona internetowa powinna być raczej drogą ewolucji, a nie rewolucji. Podczas tworzenia nowej witryny internetowej, ta obecna jest raczej zapomniana i wszystko trzeba robić od nowa. Przez taki stan rzeczy, bardzo często firmy porzucają podstrony, które generowały ruch na rzecz prostoty i minimalizmu. Błędnie rozumiany minimalizm w trendach projektowania serwisów prowadzi do katastrofy i spadku ruchu organicznego.

Zmiana strony z powodu problemów z SEO

SEO jest jedynym kanałem dotarcia do klienta, który bezpośrednio wpływa na budowę strony. Wszystkie inne kanały, włącznie z Google Ads, nawet nie potrzebują strony www. To czy strona będzie w stanie walczyć o najwyższe pozycje, zależy właśnie od jej budowy. Najważniejsza jest tutaj struktura i treść. Wygląd graficzny, układ, to sprawa drugorzędna, to im najczęściej właściciele poświęcają najwięcej czasu. Takie podejście jest błędne i klienci tracą przez to szansę osiągania wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Najlepszym rozwiązaniem przed tworzeniem nowej witryny jest konsultacja SEO.

Zmiana strony ze względu na szybkość działania

Szybkość ładowania strony to bardzo istotny element powiązany z pozyskiwaniem potencjalnych klientów i budowaniem widoczności w Google. Im strona działa szybciej, tym mniejsza szansa na to, że potencjalny klient wyjdzie ze strony, zanim w ogóle zacznie ją czytać. Coraz więcej firm jest tego świadomych i wdraża na bieżąco niezbędne poprawki. Nie każdą stronę da się jednak zoptymalizować pod tym kątem, co jest pretekstem do stworzenia nowej.

Zmiana systemu CMS

Zmiana witryny ze względu na system zarządzania treścią nie jest częstym zjawiskiem, ale i takie przypadki się pojawiają. Najczęściej, rozmowy o zmianie strony zaczynają się w takim przypadku od problemów związanych z zarządzaniem czy dodawaniem nowych treści. Z reguły aktualny CMS jest szytym na miarę systemem i jego modyfikacja wymaga dużego budżetu oraz zdawanie się na łaski autora.

Zmiany w biznesie

Zmiany biznesowe także mogą być początkiem rozmyślania o nowej witrynie. Na różnych etapach działania firmy cele biznesowe mogą ulegać zmianom. Zmiany w ofercie, rebranding czy kierowanie usług do innej grupy docelowej może być powodem zmiany strony.

Zmiana domeny lub hostingu

Przejście na nową domenę co prawda nie wiąże się ze zmianą strony, ale i tutaj niezbędna będzie pomoc specjalisty SEO. Nowy adres domeny to budowanie widoczności w wyszukiwarce praktycznie od nowa, jednak wykonanie odpowiednich przekierowań 301 i utrzymywanie poprzedniej domeny pozwoli bezboleśnie przejść ten proces.

Jak poprawnie przeprowadzić migrację strony www?

Poprawnie przeprowadzony proces migracji strony sprawi, że spadki ruchu na stronie będą nieznaczne. Wszystko jednak zależy od tego, czy będzie to tylko nowa wersja strony sklepu internetowego, czy zmiana jego adresu URL. W tym drugim przypadku spadki mogą być znacznie większe.

Ocena obecnej sytuacji

Na początek należy zawsze przeprowadzić rzetelną analizę obecnej sytuacji. Na tym etapie przydatne będzie wykonanie audytu SEO przynajmniej w podstawowym jego zakresie. W zasadzie idealnym rozwiązaniem byłoby przygotowanie strategii SEO dla nowej strony. Znajomość obecnej sytuacji strony oraz przyszłych planów biznesowych związanych ze zmianą strony jest konieczna. Ten etap najlepiej przeprowadzić, zanim w ogóle zacznie się myśleć o nowej stronie.

Planowanie na poziomie strukturalnym

Struktura strony to przede wszystkim wszystkie podstrony w obrębie serwisu oraz zależność pomiędzy nimi. Podstrony te są powiązane z treściami wyników wyszukiwania, a także są powodem do generowania ruchu. Jeśli podczas przenoszenia nie uwzględni się ważnych z punktu widzenia SEO tych aspektów to ruch spadnie.

Planowanie zmian adresów URL

Zmiana całej strony bardzo często jest powiązana ze zmianą adresów URL. Idealnie byłoby ich nie zmieniać, ale jednak rzadko jest to możliwe. Dobrą stroną takiej sytuacji jest możliwość zaplanowania i wdrożenia zmian według zasad SEO. Nowa strona będzie mogła mieć poprawne adresy pod względem ich treści oraz struktury. Do tego warto, aby nowe adresy był przyjazne zarówno dla użytkowników, jak i dla robotów wyszukiwarek.

Wykonanie mapy przekierowań

Znając całą strukturę starej wersji strony i mając świadomość, jak powinna nowa wyglądać, można przygotować mapę przekierowań. Ten krok jest niezbędny, jeśli dochodzi do zmian adresów URL. Google bardzo dobrze pamięta podstrony pod poprzednimi adresami i należy mu wskazać nowe za pomocą przekierowań 301. Taki zabieg pomoże nie tylko Google, przez co nie straci się ruchu, ale także potencjalnym klientom.

Budowa nowej strony

Dopiero na tym etapie można zająć się realną zmianą starej strony na nową. Planuje się wtedy jej wygląd graficzny i zajmuje kodowaniem. Kluczowe jest tutaj trzymanie się zaplanowanej strategii SEO i przeniesienie wszystkich niezbędnych podstron razem z ich treściami. Bez tego ruch spadnie, a jego odzyskanie może zajmować kolejne kilka miesięcy.

Weryfikacja powdrożeniowa

Ostatnim istotnym krokiem jest weryfikacja poprawności jej działania i funkcjonalności. Sprawdzenie działania strony w nowej wersji może być częścią audytu powdrożeniowego. Krytycznym elementem weryfikacji jest:

  • poprawności działania przekierowań 301,
  • braków błędów 404,
  • problemów pod kątem błędów z linkowaniem wewnętrznym,
  • przeniesienia podstawowej optymalizacji SEO (tytuły, opisy),
  • przeniesienia treści poszczególnych podstron.

Poprawność działania strony oraz jej indeksacji można sprawdzić między innymi w Google Search Console. Jest to bardzo ważne pod kątem budowania widoczności strony i ewentualnego odzyskiwania ruchu organicznego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *