Obecnie są takie czasy, że praktycznie każda firma walczy o uwagę internautów, a konkretniej swoich potencjalnych klientów. Jednym z największych rynków jest Google, gdzie dosłownie miliony Polaków każdego dnia wpisuje swoje problemy i szuka pomocy. Aby do nich dotrzeć, potrzeba zoptymalizowanej strony internetowej pod kątem SEO. Może się więc okazać, że będzie potrzebny specjalista ds. pozycjonowania i SEO. Jak znaleźć odpowiednią osobę, która pomoże wypromować Twoją stronę w sieci?
Przeczytaj także:
- Czym jest White Hat SEO?
- Jak wybierać słowa kluczowe do pozycjonowania?
- Co to jest duplikacja treści?
Spis treści
Kim jest specjalista SEO?
Specjalista SEO jest osobą, która dba o to, aby Twoja strona internetowa regularnie budowała widoczność w Google lub innych wyszukiwarkach internetowych. Dawniej pozycjoner odpowiadał za budowanie pozycji na konkretne frazy kluczowe. Teraz taka osoba zajmuje się wieloma procesami, które mają na celu pozyskiwać wartościowych ruch z Google. Praca takiej osoby powinna przekładać się na zwiększaniu sprzedaży, czy generowaniu leadów.
Kiedyś SEO czy pozycjonowanie strony było dziedziną bardziej techniczną. Wiele sztuczek można było dokonać za pomocą zmian w kodzie HTML i tym samym poprawiać pozycje w wynikach wyszukiwania Google. Oczywiście wdrażanie działań optymalizacyjnych nadal jest bardzo istotne, ale to tylko ułamek całości. SEO staje się coraz bardziej marketingowe, gdzie liczy się odpowiednia strategia i jej wdrożenie do kampanii SEO. Zakres obowiązków w pracy specjalisty SEO to nie tylko technikalia, optymalizacja, ale także budowanie treści i komunikatów reklamowych oraz optymalizacji konwersji.
Co trzeba umieć, żeby zostać specjalistą SEO?
SEo specialist to dość ogólne pojęcie. Pozycjoner stron internetowych musi mieć wiedzę z wielu zakresów marketingu internetowego oraz związanych z technicznymi modyfikacjami w kodzie HTML. Aby zostać młodszym specjalistą SEO, należy posiadać takie umiejętności, jak:
- znajomość całego ekosystemu Google,
- podstawowa wiedza z zakresu projektowania i tworzenia stron internetowych,
- umiejętności analityczne,
- znajomość obsługi narzędzi Google
- umiejętność sprawnej obsługi Excel/ Google Sheets,
- podstawowa wiedza na temat UX.
Jak wygląda współpraca ze specjalistą ds. pozycjonowania stron?
Jedną z najważniejszych cech specjalisty SEO, który na dodatek jest freelancerem, będzie czas, jaki jest w stanie dla nas poświęcić, co przełoży się na jakość usług. Ważne jest to, że już na poziomie wstępnych pytań o wykonywanie usługi rozmawiasz z osobą, która ma pojęcie o działaniach SEO. Każde nasze pytanie, czy wątpliwość może być rozwiana już na starcie współpracy. Pozycjoner najczęściej od razu opowiada o koncepcji, jaką ma na naszą stronę www, swoim doświadczeniu i wiedzy.
Jak wybrać dobrego pozycjonera stron internetowych?
Wybór dobrego specjalisty SEO jest trudnym zadaniem. Wynika to z faktu, że profesjonalni pozycjonerzy są bardzo mocno rozchwytywani zarówno przez agencje SEO, jak i klientów, którzy wolą zatrudniać mniejsze podmioty. Przy zatrudnianiu pozycjonera istotne jest to, aby zwrócić uwagę na kilka zagrożeń:
- efekty w SEO nie są widoczne od razu – niekiedy musi minąć od kilku do kilkunastu miesięcy,
- najlepsi pozycjonerzy działają głównie z polecenia i trudno jest do nich dotrzeć,
- freelancerzy od pozycjonowania stron www mogą mieć małe doświadczenie przy trudnych projektach.
Jedyną drogą, aby wybrać odpowiedniego specjalistę SEO, jest rozmowa i ocena podejścia takiej osoby do naszego biznesu.
Ile zarabia specjalista SEO?
Współpraca ze specjalistą SEO będzie z pewnością dużo droższa niż z agencją SEO. Wynika to po prostu z tego, że doświadczony freelancer musi zajmować się nie tylko SEO, ale także innymi aspektami prowadzenia działalności gospodarczej. Ograniczona ilość projektów, jakie może prowadzić jednocześnie oraz rosnące doświadczenie pozwalają takim specjalistom stale podnosić ceny i zarabiać coraz większe pieniądze. Zarobki specjalisty SEO są więc zależne od kilku czynników. Pozycjonerzy mogą pracować tylko z kilkoma-kilkunastoma klientami, oczywiste jest, że wybiorą tych najlepiej płacących, aby zarabiać więcej. Takie zachowanie doświadczonych pozycjonerów nie jest regułą. Może być również tak, że przyciągnie ich ciekawy projekt, który będzie dawał przyjemność i satysfakcję z pracy.