Strona główna » Blog » Kim jest konsultant SEO i czym się zajmuje?
Konsultant SEO kto to

Kim jest konsultant SEO i czym się zajmuje?

Pozycjonowanie stron internetowych jest branżą, która stale się rozwija i to w dynamicznym tempie. Coraz więcej sklepów stacjonarnych i form rozszerza swoją działalność o sprzedaż i oferowanie usług w internecie. Każdemu właścicielowi biznesu zależy na tym, aby obroty jego działalności były jak najwyższe. Aby osiągnąć taki cel, muszą być widoczni i łatwo dostępni dla klientów. Nie znając metod pozycjonowania jest to bardzo trudne zadanie do zrealizowania. Co zrobić w takiej sytuacji? Świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług konsultanta SEO. Czym się zajmuje taka osoba? Jak może pomóc w pozycjonowaniu strony i jakich narzędzi do tego używa?

Przeczytaj także:

Dlaczego warto skorzystać z usług konsultanta SEO?

Rynek sprzedaży internetowej rozwija się niezwykle dynamicznie. Wzrost liczby sklepów internetowych oraz firm oferujących swoje usługi i produkty w sieci poniekąd zdeterminowała pandemia Covid-19. Zamknięte sklepy, spadek obrotów, obostrzenia – to wszystko sprawiło, że właściciele byli zmuszeni do poszukiwania innych kanałów sprzedaży. Efektem tego było powstanie wielu platform sprzedażowych, które zrzeszają wielu przedsiębiorców.

W związku z tym wzrosło zapotrzebowanie na pozycjonowanie witryn internetowych w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce Google. Właściciele biznesów zaczęli więc poszukiwać osób, które zajmą się tym działaniem. Oczywiście, można zdecydować się na agencję SEO, ale wzrostem popularności w czasach pandemicznych zaczęli cieszyć się freelancerzy SEO, czyli specjaliści SEO, którzy samodzielnie zajmują się optymalizacją stron, przeprowadzaniem kampanii SEO, czy też link buildingiem. Zlecenie prac ekspertowi SEO wiąże się z wieloma korzyściami – między innymi wzrostem sprzedaży i zysków.

Czym zajmuje się konsultant SEO?

Konsultant SEO to osoba, która zajmuje się przede wszystkim planowaniem, analizą danych oraz doradztwem. Istotna w tym zawodzie jest chęć stałego rozwoju i śledzenia trendów w branży. Nie bez znaczenie jest również znajomość specyfiki internetowego biznesu. Zakres obowiązków jest rzecz jasna zdecydowanie większy i w dużej mierze zależy od danej agencji SEO lub niezależnego eksperta.

Audyt SEO i optymalizacja strony internetowej

Odpowiednie zoptymalizowanie strony internetowej i dostosowanie je do prawidłowego wyświetlania na urządzeniach mobilnych to bardzo ważne aspekty pozycjonowania. Do tego należy doliczyć jeszcze prawidłową strukturę serwisu i wykorzystanie linków wewnętrznych. Są to klucze do wyższej pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Konsultant SEO wykorzystuje odpowiednie oprogramowanie, a także swoje doświadczenie, dzięki czemu jest w stanie określić jak zaindeksowana jest witryna w Google i jakie informacje na jej temat zebrały algorytmy Google. Mają one ogromne znaczenie dla pozycjonowania, ponieważ roboty odwiedzają każdą stronę i wykorzystują linkowanie wewnętrzne do tego, aby poruszać się po jej podstronach oraz indeksować te, do których udało się im dotrzeć. W pracy specjalisty SEO ważne jest to, aby przeprowadzać regularne analizy i wyłapywać błędy, które mogą wpływać na gorsze pozycjonowanie witryny.

Content marketing – unikalne treści na stronie

Wartościowe treści są dla Google najważniejszym czynnikiem rankingowym. Działania SEO w tym przypadku opierają się na tworzeniu contentu, który będzie merytoryczny i przyciągał odbiorców z sieci, w tym potencjalnych klientów. Treści powinny być przydatne nie tylko dla przeciętnego użytkownika internetu, ale także dla fachowców z danej branży. Dobrze napisany tekst to wartościowa informacja oraz zdecydowanie większe prawdopodobieństwo, że strona zostanie podlinkowana na innych serwisach. Dzięki temu roboty Google uznają ją za wartościową i dostanie ona dodatkowe punkty rankingowe. Istotnym elementem w zakresie SEO i pozycjonowania strony jest dobranie słów kluczowych. Są to frazy wpisywane w okno wyszukiwarki przez użytkowników. Należy jednak pamiętać, że sama treść nie wystarczy. Im bardziej konkurencyjne frazy kluczowe, tym trudniej będzie uzyskać na nie wysoką pozycję w Google.

Link building – pozyskiwanie wartościowych linków zewnętrznych

Linki są odnośnikami, których kliknięcie przenosi użytkownika do innej strony zewnętrznej lub wewnętrznej podstrony w obrębie domeny. Ponadto mogą one prowadzić do filmów, grafik, czy dokumentów. Na pozycję strony internetowej w wynikach wyszukiwania wpływa nie tylko ilość linków, ale także ich jakość. Nie od dziś wiadomo w branży SEO, że strategia marketingowa w sieci i budowanie widoczności witryny w internecie opiera się na jak najbardziej wartościowych linkach zewnętrznych. Witryny, które mają wysoki Page Ranki i URL Rating mają bardzo dużą wartość dla podlinkowanych serwisów. Dlatego ważne jest to skąd one prowadzą do pozycjonowanej witryny. Specjalista SEO ma do swojej dyspozycji szeroki wachlarz narzędzi, dzięki którym pozycjonowana strona może być bardzo dobrze widoczna w wyszukiwarce Google. Poza umieszczaniem hiperłączy w katalogach stron, bardzo często wykorzystuje się marketing szeptany, który opiera się na publikowaniu komentarzy na różnego rodzaju blogach lub forach. Obowiązkowo powinny one zawierać link do pozycjonowanej strony.

Pozycjonowanie lokalne – zwiększenie widoczności strony na lokalne frazy kluczowe

Jednym z najważniejszych aspektów pozycjonowania i jego efektów jest konkurencja. Dlatego mniejsze biznesu powinny opierać swoje działania na strategii SEO pod pozycjonowanie lokalne, a następnie wejść na szerszy rynek. Dla Google bardzo ważna jest lokalizacja. Wiele osób wpisując frazę kluczową dodaje do niej nazwę miejscowości, w której może być zrealizowana usługa lub zakup produktów. Dlatego też istotną rolą konsultingu SEO jest pomoc w wypromowaniu marki na lokalnym rynku. Jest to jak najbardziej logiczne działanie, ponieważ prowadząc sklep z branży obuwniczej, ale jednocześnie mając siedzibę stacjonarną w Kościanie, nie pozyska się klienta z Madrytu, czy też innego zakątka świata. Prawidłowe pozycjonowanie lokalne pozwala dotrzeć do lokalnych klientów i zbudowania świadomości marki wśród nich.

Pozycjonowanie stron i konsultacje SEO – co jest ważne w pracy specjalisty SEO?

Praktyka czyni mistrza, ale co z widzą? Czym konkretnie powinien interesować się konsultant SEO, aby efektywnie pozycjonować strony internetowe? Z pewnością konsultant SEO powinien wyróżniać się aktualną, wszechstronną wiedzą w zakresie optymalizacji pod kątem wyszukiwarek i linkbuildingu. Powinien również znać najważniejsze trendy, jeśli chodzi o wykorzystanie odpowiednich słów kluczowych, tworzenia contentu, wykorzystania narzędzi i technicznego SEO. Śledzenie branżowych newsów ma także ogromne znaczenie, ponieważ może zyskać więcej wiedzy i doświadczenia, co przełoży się na opracowanie optymalnej strategii SEO dla Twojego biznesu.

W dzisiejszych czasach coraz częściej stawia się na kampanie Google Ads, które dodatkowo wspierają promocję firmy w internecie. Niewątpliwie przyda się umiejętność analizy konkurencji u SEO specjalisty oraz z zakresu technologii webowych. Połączenie wszystkich tych aspektów jest gwarancją tego, że ruch na stronie internetowej wzrośnie, podobnie zresztą jak jej widoczność w wynikach wyszukiwania w Google. Jeśli więc szukasz specjalisty SEO lub interesuje Cię doradztwo SEO to zapraszamy do kontaktu z nami. Sprawdź także ofertę innych usług dla swojej strony!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *