Linkowanie wewnętrzne to jedno z podstawowych działań optymalizacyjnych, które wykorzystywane jest podczas realizacji strategii SEO dla stron i sklepów internetowych. Odpowiednie wdrożenie działań linkowania wewnętrznego pozwoli poprawić widoczność serwisu w organicznych wynikach wyszukiwania Google oraz nawigację w witrynie odpowiadającą za wrażenia, jakich doświadczają użytkownicy w trakcie korzystania z danej strony. Czym dokładnie jest linkowanie wewnętrzne? Jaki jest jego cel, dlaczego warto o nie zadbać i jak odpowiednio je zaplanować?
Przeczytaj także:
- Czym jest tag noindex?
- Ile kosztuje pozycjonowanie?
- Jakie trendy w e-commerce będą obowiązywać w 2023 roku?
Spis treści
Czym jest linkowanie wewnętrzne i jak wpływa na SEO?
Odpowiednie linkowanie wewnętrzne przynosi efekty w postaci wyższej pozycji strony w wyszukiwarce, czyli poprawia SEO strony. Działanie to polega na umieszczaniu odnośników, inaczej hiperłączy, wewnątrz struktury serwisu internetowego, które domyślnie oznaczane są jako dofollow. Sugerują one między innymi robotom Google, aby podążały za podlinkowanymi podstronami.
Internal linking jest skutecznym sposobem umożliwiającym nakierowanie użytkowników do poszczególnych podstron za pomocą wewnętrznych odnośników dofollow, aby przekazać wartościowy content potencjalnym klientom i robotom Google. Dodawanie linków wewnętrznych ma na celu optymalne kierowanie przepływem mocy SEO strony www na konkretne miejsce w obrębie domeny, zbudowanie tematyczności oraz efektywniejszą jej indeksację przez roboty.
Optymalnie przeprowadzone linkowanie wewnętrzne wpływa jeszcze na zmniejszenie współczynnika odrzuceń, ponieważ polepsza nawigację na stronie i zapewnia większe bezpieczeństwo, gdyż to linki zewnętrzne mogą znacznie szybciej przyczynić się do kary od Google. Linkowanie wewnętrzne zwiększa także wartość poszczególnych podstron i odpowiada za wydłużanie czasu spędzanego w serwisie. Internal linking jest priorytetowym elementem SXO, bez którego osiąganie wysokich pozycji w wyszukiwarce jest mocno utrudnione.
Linkowanie wewnętrzne jest bardzo istotnym elementem pozycjonowania. Podczas jego wdrażania ważne są zarówno linki tekstowe, jak i grafiki, których opisy alternatywne wpływają w dużym stopniu na SEO. Dzięki temu internauci odnajdują stronę poprzez poprawnie opisane i podlinkowane zdjęcia w Google Grafika.
Dlaczego warto zadbać o linkowanie wewnętrzne?
Internal linking jest skutecznym sposobem na zaprowadzenie użytkowników w najbardziej pożądane miejsca w domenie. Dzięki linkowaniu można wspomóc roboty w tym, aby szybciej indeksowały podstrony przez algorytmy, a także zmotywować potencjalnego klienta do wykonania określonej czynności, czyli konwersji. Jakie jeszcze zalety ma linkowanie wewnętrzne? Wśród nich wymienić można:
- poprawa użyteczności strony,
- ustalenie hierarchii informacji w witrynie,
- sprawniejsza indeksacja domeny,
- dodatkowa wartość poszczególnych podstron,
- niższy współczynnik odrzuceń.
Linkowanie wewnętrzne jest krokiem milowym w kierunku ustandaryzowania całej witryny pod obecne wymagania SXO. Bazując na wieloletnim doświadczeniu w branży SEO, możemy stwierdzić, że rozsądne korzystanie z odnośników wewnętrznych jest kluczowym elementem w celu poprawy zadowolenia użytkowników, wyników sprzedażowych oraz w celu pomocy przy podejmowaniu prawidłowych decyzji przez odbiorców.
Linkowanie wewnętrzne – jak robić to dobrze?
Linki wewnętrzne przekierowują uwagę internauty na konkretne frazy kluczowe, a dodatkowo zwiększają czas jego obecności na danej podstronie. Pozwala to również nieco odświeżyć starsze treści w witrynie i wypromować te świeższe. Aby wszystkie działania optymalizacji linkowania były efektywne, należy przede wszystkim dowiedzieć się, jak to robić i jak sprawdzać proces linkowania.
Jak więc linkować? Odpowiedź na to pytanie jest złożona, ponieważ wymaga odniesienia się do samej treści, menu, stopki, oraz nawigacji domeny, czyli breadcrumbs. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, że umieszczenie kilku hiperłączy na stronie głównej i sąsiadujących podstron może zrazić potencjalnych klientów. Wewnętrzne linki dofollow powinny być umiejscowione w odpowiednich miejscach:
- menu główne,
- menu boczne,
- treść strony,
- stopka,
- nawigacja.
Poprawnie wdrożone linkowanie to jednak nie wszystko. Istotna jest także weryfikacja widoczności odnośników w konkretnych narzędziach. Sprawdzenie linkowania możliwe jest przy pomocy narzędzi analitycznych. Polecić możemy Screaming Frog SEO Spider, Sitebulb, WildShark SEO Spider i Visual SEO Studio. Dobrym rozwiązaniem jest również Broken Link Checker for WordPress. Jest to zaawansowana wtyczka do najpopularniejszego CMS, która monitoruje wszystkie linki wewnętrzne i zewnętrzne oraz pokazująca uszkodzone linki.
Wewnętrzne linkowanie opiera się także na strategii budowania silosów. Jest to technika grupowania treści w witrynie według określonych standardów. W przypadku sklepu internetowego, np. https://md-candle.pl/, jest to kategoria, która zawiera konkretną grupę produktów albo kilka poziomów subkategorii. Silosy pozwalają uporządkować produkty i grupy produktowe, które znajdują się na stronie. Powodują one, że poszczególne informacje wzajemnie się uzupełniają, a cała struktura domeny jest jasna i przejrzysta. Porządek w witrynie zachęca z kolei użytkowników do działania i zwiększa czas ich przebywania na Twojej stronie internetowej. Budowanie silosów podczas robienia linkowania wewnętrznego wzmacnia autorytet kolejnych podstron, usprawnia proces indeksacji, oszczędza crawl budget i zwiększa użyteczność danej podstrony oraz wpływa pozytywnie na wyniki wyszukiwania.
Jak zaplanować linkowanie wewnętrzne?
Planowanie linkowania wewnętrznego w kampanii SEO to zadanie wymagające doświadczenia i szerokiej wiedzy z zakresu inter linkingu. Istotne jest to, aby zwrócić uwagę na trzy kluczowe aspekty, które są poruszone w kolejnych akapitach. Warto także zastanowić się nad ilością linków wewnętrznych w danym artykule i ich wyglądem.
Wracając do kwestii trzech podstawowych aspektów – pierwszym z nich jest wybór odpowiedniego miejsca na stronie. Wewnętrzne odnośniki z prawidłowo dobranymi frazami kluczowymi powinny znajdować się w treści strony, menu bocznym i głównym oraz w stopce. Druga kwestia to reguła trzech kliknięć, która praktykowana jest w SEO od wielu lat. Mówi ona o tym, że wszystkie podstrony umieszczone w serwisie powinny być dostępne po przejściu przez maksymalnie trzy podstrony. Bazując na naszym doświadczeniu możemy stwierdzić, że takie działania znacząco usprawniają proces indeksacji serwisu i umożliwiają optymalne zarządzanie crawl budgetem.
Trzecia kwestia to sieroty, z angielskiego orphan pages, czyli podstrony, do których nie prowadzi żaden odnośnik URL. Jeśli zachodzi taka sytuacja w witrynie, indeksacja przebiega zazwyczaj wolniej, a budowanie widoczności witryny w Google jest mniej skuteczne. Sieroty są szczególnie trudne do wykrycia w dużych serwisach, ponieważ brak linków wewnętrznych powoduje, że nie docierają tam crawlery. Problem ten można rozwiązać programem Screaming Frog – wystarczy podłączyć do niego dane z Google Search Console, Google Analytics i sitemapy XML, a następnie przecrawlować serwis, wykorzystując do tego celu analizy crawla.
Jak zrobić linkowanie wewnętrzne? Aby stworzyć obszerną sieć połączeń pomiędzy podstronami, należy opracować sporą ilość treści. Warto również trzymać się zasady głębokiego linkowania i unikać wdrażania odnośników do formularzy kontaktowych w każdym CTA. Dobrym sposobem na linkowanie wewnętrzne jest kierowanie URL-i nie tylko do strony głównej, ale wszystkich innych zakamarków witryny, łącznie ze stopką i menu domeny. Jeśli chodzi o to, czy stosować anchor, czy czysty URL, to należy pamiętać o jednej ważnej zasadzie – anchor linka wewnętrznego powinien być tematyczny, czyli w przypadku linkowania do usługi audytu SEO, słowo kluczowe powinno właśnie brzmieć w ten sposób. Taką praktykę należy kontynuować także na innych podstronach, ponieważ można ustrzec się przed kanibalizacją.
Linkowanie wewnętrzne – podsumowanie
Poprawne linkowanie jest zaawansowanym procesem, który powinno się zlecać wykwalifikowanym osobom, np. SEO specjalist. Działania wymagają dużego doświadczenia, a stosowanie odpowiednich odnośników pozwala uzyskać mniejszy współczynnik odrzuceń, ulepszyć nawigację, zapobiec kanibalizacji słów kluczowych oraz przedstawić robotom Google czego dotyczy dana podstrona w obrębie domeny.
Reasumując linki wewnętrzne przyczyniają się do zwiększenia pozycji w wyszukiwarce na konkretne słowo kluczowe, pozwala wypromować nowe treści i odświeżyć stare, a także podnieść wartość domeny w oczach Google oraz użytkowników.