Strona główna » Blog » Trendy w e-commerce 2023 – czego się spodziewać?
trendy w e-commerce 2023

Trendy w e-commerce 2023 – czego się spodziewać?

Branża e-commerce wciąż rośnie i bardzo dynamicznie się rozwija, przyciągając coraz większe grono klientów. Większość zakupów jest teraz dokonywana za pomocą urządzeń mobilnych. Eksperci szacują, że do 2024 roku wartość handlu mobilnego wzrośnie do ponad 620 mld. Oznacza to, że prawie połowa wszystkich zakupów będzie dokonywana za pomocą telefonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych. Warto więc już dzisiaj zająć się swoim sklepem internetowym i przeanalizować jakie elementy wymagają poprawy, aby odpowiednio przygotować się na mobilną rewolucję w 2023 roku. Jakie inne trendy w e-commerce będą kluczowe? Jak będzie wyglądał rynek e-commerce w Polsce? Sprawdź najważniejsze trendy w handlu cyfrowym na nadchodzący rok!

Przeczytaj także:

Handel mobilny w e-commerce 2023

Przyszłe lata zrewolucjonizują nie tylko polski rynek e-commerce, ale także światowy. Trendy będą związane ściśle z handlem mobilnym. Kluczowe więc będzie to, aby przedsiębiorcy zadbali o doskonałe doświadczenia zakupowe konsumentów i zmniejszenie liczby porzuconych koszyków. Jak wynika z licznych analiz, pandemia covid-19 przyczyniła się do wzrostu znacznie zakupów online, dokonywanych za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

Aplikacje mobilne odnotowały aż 49% wzrost. To właśnie one mogą stwarzać bardziej natywne doświadczenia zakupowe klientów. Od 2018 roku korzystanie z aplikacji jest o wiele częstsze niż używanie przeglądarki internetowej w smartfonie.

Handel społecznościowy

Social media również zyskają na popularności, a dokładnie social e-commerce. Sprzedaż oferowanych produktów za pomocą platform mediów społecznościowych staje się coraz bardziej powszechne. Wykorzystuje się do tego TikToka, Instagram, Pinterest, Snapchat, czy Facebook. Na swoich profilach w mediach społecznościowych można tworzyć sklepy lub katalogi, co w znacznym stopniu przekłada się na łatwiejsze tagowanie i promowanie produktów.

Klient jest więc w stanie dokonać zakupu bez opuszczania aplikacji social media. Konfiguracja katalogu możliwa jest za pomocą Meta Commerce Manager Instagrama. Dzięki temu sklep pojawi się na Instagramie, co pozwoli oznaczać produkty w relacjach i bezpośredni ich zakup.

Spersonalizowane rekomendacje

Personalizacja jest jedną z najistotniejszych metod na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym. Większość klientów decyduje się na zakup w sklepach, które przygotowały dla nich indywidualne oferty. Oferowanie w roku 2023 spersonalizowanych rekomendacji jest kluczowe szczególnie w przypadku handlu mobilnego.

Jeśli klient przegląda ofertę na swoim telefonie, to pewne jest, że nie przejrzy całego asortymentu. Warto więc ułatwić mu zadanie znalezienia tego, czego szuka, dzięki łatwiejszej dostępności większej liczby opcji produktowych. Oznacza to, że oferowanie spersonalizowanych rekomendacji w 2023 roku e-commerce będzie stanowić jeden z kluczowych aspektów handlu mobilnego. Jeśli klient będzie kupować produkty na swoim telefonie, jest mniej prawdopodobne, ze przejrzy cały katalog.

Skrócony proces płatności online

Klienci oczekują, że ich zakupy będą zajmowały jak najmniej czasu. Rolą sprzedawcy lub firmy jest to, aby konsumenci nie musieli przechodzić skomplikowanych i wydłużających proces zakupowy kroków. Kluczowa będzie między innymi implementacja opcji płatności ekspresowych.

Omnichannel

Zapewniając dostępność swojej marki na urządzeniach mobilnych można zbudować omnichannel customer experience. Po pierwsze, należy zaoferować swoim klientom kupony, które będą mogli wykorzystać nie tylko w aplikacji mobilnej, ale także podczas zakupów na desktopie. Warto pozwolić użytkownikom śledzić swoje zakupy w obu kanałach, niezależnie od tego, gdzie ich dokonają. Najważniejsza jednak jest spójna komunikacja, która jest kluczem do sukcesu w sieci.

Szybkość i łatwość dokonywania zakupu wpływa na wzrost rynku e-commerce

Jakie powinny być zakupy w 2023 r.? Podobne jak w 2022 roku, czyli szybkie i łatwe. Wygoda kupujących jest nie lada wyzwaniem dla e-sklepów. Europejczycy przedkładają szybkość i prostotę procesu zakupowego nad jakiekolwiek inne elementy doświadczeń. Oczekiwania zakupowe konsumentów uległy zmianie na przestrzeni ostatnich lat. Klienci coraz częściej kupują hybrydowo – zarówno offline, jak i online.

Tym samym przenoszą oni swoje oczekiwania oraz przyzwyczajenia z zakupów stacjonarnych do sieci i odwrotnie. Można zauważyć, że klienci są coraz mniej tolerancyjni na wszelkiego rodzaju trudności, które napotkają na każdym etapie transakcji. Eksperci od marketingu i biznesu w internecie podkreślają, że kluczem do sukcesu jest przemyślany design sklepu i zoptymalizowanie procesu zakupowego. To z kolei przełoży się na rozwój rynku e-handlu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *