ile kosztuje pozycjonowanie stron

Ile kosztuje pozycjonowanie strony i sklepu internetowego?

Ruch z darmowych wyników wyszukiwania, czyli organicznych, to jeden z najlepszych i zarazem najtańszych sposobów na zdobywanie klientów. Jednak to, że wyniki są darmowe, nie oznacza, że za prowadzone działania się nie płaci. Wpływ na koszty związane z pozycjonowaniem strony internetowej, aby znalazła się wysoko w wynikach wyszukiwania, wpływa wiele czynników. Niezbędna jest optymalizacja witryny www pod kątem SEO, uzupełnienie jej o wartościową treść, a także pozyskanie wysokiej jakości linków zewnętrznych. Można więc zapłacić firmie, która zajmuje się takimi działaniami lub poświęcić swój czas. W skrócie oznacza to, że mimo darmowych wyników wyszukiwania, trzeba ponieść pewne koszty, aby pojawiać się wysoko w SERPach i docierać do potencjalnych odbiorców. Ile więc to wszystko kosztuje?

Przeczytaj także:

Cena a budżet na pozycjonowanie strony

W aspekcie ceny pozycjonowania strony www lub sklepu internetowego należy rozróżnić dwa pojęcia, które znaczą coś zupełnie innego. Mowa o cenie pozycjonowania i budżecie na działania SEO. Można to porównać do budowy domu. W takim samym budżecie można zbudować większy lub mniejszy dom – wszystko zależy od ceny oraz jakości materiałów zastosowanych do budowy, a także kosztów obsługi.

Z widocznością w Google jest bardzo podobnie. Istnieje pewna ilość materiałów, które są potrzebne do zdobycia wysokich pozycji. Cały proces należy zaprojektować i wdrożyć, a to dodatkowy koszt obsługi kampanii SEO. Teoretycznie, im tańsze będą materiały i obsługa, tym więcej będzie można zrobić za taką samą ilość pieniędzy. Oznacza to, że porównanie cen, jakie oferują dwie agencje SEO jest bez sensu, dopóki nie pozna się zakresu działań w ramach tych kosztów. Pozornie niższa cena może być o wiele droższa, ponieważ w ramach tej kwoty firma zrobi o wiele mniej. Tym samym będzie ona potrzebowała o wiele więcej czasu na osiągnięcie takich samych efektów biznesowych.

Szukając agencji SEO lub freelancera, który zajmuje się pozycjonowaniem, należy znaleźć podmiot dostarczający najwięcej treści i linków w ustalonym budżecie. W przypadku różnych cen oferowanych przez różne firmy, można sprowadzić je do wspólnego mianownika i w ten sposób sprawdzić, ile oferuje agencja lub konsultant SEO na każde 1000 zł.

Jaki wpływ na SEO mają linki i treści?

W procesie pozycjonowania najważniejszymi elementami powodującymi wzrost pozycji są treści publikowane na stronie oraz linki zewnętrzne. Cały proces skutecznego pozycjonowania polega na umiejętnym publikowaniu contentu i zdobywaniu linków z innych stron. To właśnie ilość oraz jakość tekstów i linków wpływa na to, czy dana strona będzie wysoko.

Koszt napisania standardowego wpisu na bloga o średniej długości wynosi około 100 – 200 złotych. Opublikowanie dobrej jakości linka, to z kolei wydatek około 200 złotych. Aby skutecznie pozycjonować stronę, takich linków i treści potrzeba przynajmniej kilku miesięcznie. Cena pozycjonowania nie jest więc mała. Idąc dalej, firmy, które oferują tanie SEO, nie są w stanie dostarczyć po prostu takiej jakości, ponieważ musiałyby dokładać ze swoich pieniędzy. 10 tekstów i 20 linków za 500 złotych to po prostu oszustwo, które bazuje na niewiedzy klienta.

Dlatego właśnie cennik pozycjonowania stron i sklepów internetowych w wyszukiwarce Google jest zazwyczaj wysoki. W ofercie od dobrej agencji otrzymuje się usługi SEO na bardzo wysokim poziomie. Odpowiednie treści i linki zewnętrzne, które będą połączone ze strategią działania, skutecznie zwiększą widoczność strony w Google.

Koszty pozycjonowania stron internetowych i sklepów. Za jakie działania się płaci?

Zakres prac w przypadku większości klientów wygląda tak samo. Różnica może być widoczna głównie w proporcjach działań. Wynika to przede wszystkim z indywidualnej strategii SEO, która będzie się różnić w zależności od sytuacji firmy i rynku.

Analiza słów kluczowych

Na początku każdej współpracy, agencja lub specjalista SEO powinni zacząć od opracowania strategii, która pozwoli zwiększać widoczność w optymalny sposób dla klienta. Jej przygotowanie wiąże się przede wszystkim z wyszukiwaniem fraz kluczowych, istotnych dla biznesu. Tak naprawdę należy szukać słów, jakimi mogą posługiwać się klienci. Następnie ustala się optymalną strukturę strony www, dzięki której witryna będzie mogła pojawić się na każde z nich możliwie jak najwyżej.

Analiza wstępna, czyli audyt SEO

Drugim krokiem jest wykonanie audytu strony pod kątem przygotowanej strategii. Firma SEO, z którą zaczyna się współpracę, powinna sprawdzić, czy struktura strony jest odpowiednia i czy należy ją dodatkowo zoptymalizować. Audyt SEO to także badanie skanowania i indeksowania serwisu przez Google. Na początku współpracy należy sprawdzić treść, linkowanie wewnętrzne oraz ewentualne błędy techniczne, które mogą negatywnie wpływać na widoczność witryny w wynikach wyszukiwania.

Optymalizacja treści

Obecność strony internetowej w Google uzależniona jest między innymi od treści i jej optymalizacji. To właśnie content sprawia, że jest ona widoczna w SERPach. Zarządzanie treścią wymaga także wiedzy oraz analitycznego podejścia do całego procesu związanego z SEO. Optymalizacja strony to między innymi poprawa opisów usług, kategorii i produktów pod wybraną frazę kluczową. Często dochodzi do tego również dodawanie treści blogowych, które pozwalają zdobywać dodatkowy ruch, co ma znaczenie w aspekcie pozyskiwania nowych klientów.

Nie jest regułą, że napisanie dobrego tekstu będzie kosztowało 15 zł za 1000 znaków ze spacjami. Taka cena to raczej dolna granica wśród freelancerów, którzy nie mają dużego doświadczenia i nie specjalizują się w danej tematyce. Zaawansowane teksty mogą kosztować nawet ponad 50 złotych za 1000 znaków ze spacjami.

Link building

Zdobywanie dobrej jakości linków przychodzących prawie zawsze jest konieczne do osiągania wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Jest to kolejna z podstaw SEO, która ma wpływ nie tylko na większy ruch na stronie, ale także i generowanie z niego zysków. Link building jest czasochłonny i kosztowny. W obecnych czasach liczy się przede wszystkim jakość linku oraz miejsce, w którym go opublikowano.

Najpopularniejszym sposobem na budowanie profilu linków są artykuły sponsorowane. Ich publikacja wiąże się z dodaniem treści na portalu, który publikuje link lub czasochłonnym procesem, aby go zdobyć. Ceny odnośników będą zależne od wydawcy i stawki copywritera, który zajmie się napisaniem tekstu.

Analizy i raporty

Aby usługi pozycjonowania stron były efektywne, konieczne jest przeprowadzanie regularnych analiz oraz nanoszenie poprawek w opracowanej strategii. Nie zawsze jest tak, że obrana na początku droga będzie tą najlepszą. Może się zdarzyć tak, że po kilku miesiącach trafiają się okazje na szybsze efekty lub pojawiają się pewne problemy które mają negatywny wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Aby zauważyć takie zdarzenia, należy nieustannie monitorować prowadzone działa i ich rezultaty.

Ile kosztuje pozycjonowanie stron i sklepów internetowych? Ile wydawać na SEO?

Trudno jednoznacznie określić, jaki budżet należy przeznaczać na skutecznie pozycjonowanie strony internetowej. Koszt SEO zależy od miesięcznego zakresu działań związanych z pozycjonowaniem strony i sklepu internetowego. Teoretycznie, im więcej się przeznaczy, tym więcej będzie się działo z witryną, a to z kolei przełoży się na szybszy wzrost ruchu. Oczywiście bardzo istotna jest w tym wszystkim jakość usług, które oferuje profesjonalna agencja SEO. Jeśli będzie ona niska, wydanie większej ilości pieniędzy nie przełoży się na efekty. Istnieje jednak pewna grupa aspektów, które wpływają na koszty pozycjonowania Twojej strony internetowej.

Branża

Cena za pozycjonowanie sklepów i stron zależna jest między innymi od branży, w której się działa. Należy wiedzieć, że prezentacja wyników wyszukiwania w Google zależna jest od tematyki witryny. Zdarza się, że branże różnią się czynnikami, które mają wpływ na pozycję serwisu. Aby osiągnąć sukces w różnych branżach na rynku, stosuje się indywidualnie dobrane strategie optymalizacji czy zdobywania wartościowych linków. Zakres działań może wpływać na to, ile będzie kosztować SEO.

Konkurencja

Pierwsza strona wyników wyszukiwania to 10 podstron i kilka linków z reklam w Google Ads. Ilość firm walczących o te pozycje ma ogromny wpływ na działania, jakie należy wdrożyć, aby je zdobyć. Ogólna zasada jest taka, że im lepsza konkurencja, tym więcej trzeba wydać, aby ją dogonić. Jeśli konkurencja pozycjonuje się od kilku lat, wydając po 4 000 złotych miesięcznie, trudno będzie Ci powalczyć o najlepsze miejsca z mniejszym budżetem. Owszem, nie zawsze ilość wydanych pieniędzy może przekładać się na efektywność SEO. Chodzi tutaj o zasadę, że trudno jest pokonać najlepszych bez odpowiedniego budżetu.

Cele biznesowe

Firmy nie pozycjonują strony czy sklepu internetowego tylko po to, aby być na pierwszym miejscu w wynikach wyszukiwania. Potrzebują one dalszych korzyści płynących z tego faktu. Jeśli chce się powoli, ale regularnie zwiększać widoczność witryny w Google, takie podejście jest jak najbardziej racjonalne. Ogólnie jednak firmy za cel stawiają sobie zostanie liderem w sieci w swojej branży, to może to być bardzo trudne lub nawet niewykonalne.

Czas na realizację działań

Czas w SEO to bardzo ważna rzecz. Nie da się wypozycjonować strony w ciągu kilku tygodni. W przypadku nowej strony internetowej, która nigdy wcześniej nie miała prowadzonych działań SEO, wartościowy ruch zacznie się pojawiać po około roku regularnej i żmudnej pracy. Rok to czas po jakim klienci zaczynają odczuwać efekt biznesowy. Po upływie tego czasu można zacząć dopiero zastanawiać się nad zasadnością pozycjonowania. Oczywiście zdarzy się strona, która osiągnie sukces po kilku miesiącach, niestety będą też takie, które będą potrzebowały kilkunastu miesięcy.

Jak to się ma do budżetu? Otóż im szybciej chce się osiągnąć satysfakcjonujące efekty, tym większe pieniądze trzeba inwestować w szerszy zakres działań. W teorii można skrócić czas do osiągnięcia pewnego pułapu. Można podwoić ilość publikowanych treści, zdobywanych linków czy też godzin przeznaczonych na optymalizację witryny. W SEO bardzo istotna jest cierpliwość. Strona musi zyskać autorytet w oczach algorytmów Google, a to właśnie wymaga czasu.

Cennik pozycjonowania sklepu internetowego i strony. Jak wyglądają budżety naszych klientów?

Na koniec możemy przedstawić budżety naszych klientów. Nie są to duże sklepy, które mogłyby zawyżać statystyki, a średniej wielkości firmy, które pozycjonują się lokalnie lub w Polsce. Średnia kwota abonamentu wynosi około 4 000 złotych. Zakres, w jakim wahają się ceny mieści się w granicach 2 000 – 5 000 złotych. Tyle trzeba mniej więcej wydać na usługi pozycjonowania stron internetowych w tych czasach na sam początek.

Jeśli chodzi o działania, jakie wykonujemy z użyciem specjalistycznych narzędzi SEO i połączenia wiedzy teoretycznej z praktyczną raz na kilka miesięcy, to:

  • analiza słów kluczowych,
  • strategia SEO lub jej aktualizacja,
  • wykonanie audytu SEO,
  • sprawdzenie strony po wdrożeniu zmian,
  • analiza konkurencji w wynikach wyszukiwania,
  • optymalizacja profilu Google Moja Firma,
  • analiza efektywności działań,
  • ocena wpływu dostarczanego ruchu na biznes klienta.

Jeśli chodzi o zadania, jakie realizujemy co miesiąc, to:

  • dodawanie treści na stronie, blogu,
  • optymalizacja treści na stronach, w kategoriach, produktach oraz na blogu,
  • budowanie profilu linków przychodzących do strony pozycjonowanej.

Na co przeznaczone są kwoty?

Uwzględniając przekrój klientów, z którymi współpracujemy, możemy przedstawić cztery główne elementy, które składają się na budżet SEO. Ponad połowę budżetu przeznaczamy na publikacje treści oraz linki prowadzące do pozycjonowanej strony. Około 20% budżetu to czas pracy specjalisty, natomiast pozostałe koszty związane są z bieżącą działalnością i podatkami oraz niezbędnymi narzędziami.

Ile wydawać na usługę pozycjonowania, aby widzieć efekty?

To, ile kosztuje pozycjonowanie stron internetowych zależy od wielu różnych czynników. Stworzenie uniwersalnego cennika SEO nie jest więc możliwe. Można jednak podać przybliżone kwoty, które należałoby przeznaczyć na to, aby uzyskać wyższą pozycję w Google. Poniżej przedstawione zarysy, to minimalne koszty SEO strony:

  • lokalny biznes w małym mieście – od 2 500 zł,
  • lokalna firma w większym mieście – od 4 000 zł,
  • mała firma w skali kraju – od 4 000 zł,
  • duża firma w skali kraju – od 5 000 zł,
  • mały, niszowy sklep internetowy – od 3 000 zł,
  • rozbudowany, duży sklep internetowy – od 5 000 zł,
  • duży e-commerce prosperujący w konkurencyjnej branży na rynku – od 10 000 zł.

Dlaczego tanie pozycjonowanie nie ma sensu?

Wiadomo już ile mniej więcej kosztuje pozycjonowanie sklepu i strony internetowej. Istnieje jednak wiele firm, których cennik znacząco odbiega od tego, który jest przedstawiony. Oferują one tanie pozycjonowanie stron za kilkaset złotych miesięcznie. Takie działanie jest jednak nieopłacalne dla firm, które oferują taką usługę. Przy niskim budżecie trzeba bowiem przeznaczyć około połowę na copywriterów i linki prowadzące do strony. Co najwyżej, w takim pakiecie otrzymuje się słabej jakości teksty oraz linki generowane automatycznie, co w dłuższe perspektywie może negatywnie wpłynąć na widoczność Twojej strony.

Co zrobić, gdy nie stać Cię na takie wydatki?

Klienci często zadają pytanie, co mają zrobić, gdy nie stać ich na wydatki związane z SEO? Po pierwsze pozycjonowanie w dużej mierze jest inwestycją, a nie kosztem. Prędzej czy później zwróci się ona wielokrotnie, jeśli poczeka się te kilkanaście miesięcy. Jeśli firmy nie stać na takie wydatki, to lepiej nie inwestować w tanie SEO. Lepszym rozwiązaniem będzie aktywowanie płatnej reklamy w Google Ads. Będzie drożej, ale znacznie szybciej zaczną na stronę wchodzić potencjalni klienci.

Druga opcja to samodzielne działania w zakresie SEO, które nie są trudne, jednak wymagają poświęcenia czasu. Do tego, możesz zlecić specjaliście przygotowanie odpowiedniej strategii SEO czy zrobienie audytu, koszty będą jednorazowe. Można także skorzystać ze szkolenia SEO na stronie https://rankarchitects.com/pl/szkolenia-seo/. Będzie wtedy o wiele taniej, ale także będzie trzeba później poświecić dużo czasu na to, aby osiągnąć założoną pozycję strony w wyszukiwarce.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *