Strona główna » Blog » Co to jest pozycjonowanie lokalne? Co daje SEO lokalne?

Co to jest pozycjonowanie lokalne? Co daje SEO lokalne?

Pozycjonowanie lokalne jest zbiorem działań SEO, których celem jest podniesienie pozycji strony internetowej na lokalne zapytania, a konkretniej odnoszących się do konkretnego regionu, na przykład miasta. Dzięki tej strategii firmowe strony internetowe mają możliwość poszerzania swoich wpływów oraz zwiększania widoczności swojej witryny w wynikach wyszukiwania, co w sprzyjających warunkach przekłada się na większych ruch organiczny. Trzon pozycjonowania lokalnego jest zbliżony do standardowych działań SEO, jednak wyróżnić można kilka dodatkowych technik, które wpływają na zwiększenie zasięgów w danym regionie.

Jak przebiega pozycjonowanie lokalne?

Pozycjonowanie lokalne zawsze powinien poprzedzać szczegółowy audyt SEO strony internetowej. Jest to czynność, dzięki której możliwe jest dokładne poznanie mocnych i słabych aspektów witryny internetowej. Podczas audytu można przeanalizować parametry techniczne serwisu, a także ewentualne błędy, aby w przyszłości poddać je stosownej optymalizacji. Taki raport wskazuje obszary, które wymagają poprawy i stanowi podstawę do opracowania skutecznej strategii skutecznego pozycjonowania lokalnego.

Przeprowadzenie audytu SEO wymaga przeanalizowania nie tylko każdej podstrony strony internetowej, ale także konkurencji. Następnie możliwe jest przygotowanie szczegółowego planu, którego wdrożenie pozwoli efektywnie zwiększać widoczność strony w organicznych wynikasz wyszukiwania w wyszukiwarce Google.

Bardzo istotną częścią przeprowadzanego audytu SEO jest dobór fraz kluczowych. Są to słowa, na które strona internetowa będzie widoczna w wyszukiwarce. Muszą one być dopasowane do zawartości konkretnej podstrony w serwisie. Podczas dobierania słów kluczowych, należy wybrać te, które będą zarówno związane bezpośrednio z biznesem, jak i danym regionem. Wówczas pozycjonowanie pod lokalne wyniki wyszukiwania sprawi, że serwis zaczną odwiedzać osoby realnie zainteresowane zawartością strony. Przykładem fraz lokalnych mogą być:

Właściwie dobrane frazy kluczowe pozwalają użytkownikom z łatwością znaleźć konkretny serwis internetowy, co oczywiście wpływa pozytywnie na ruch pozyskiwany z wyszukiwarki. Warto mieć świadomość tego, że niektóre organizacji czy firmy mają kilka adresów, ponieważ mają kilka placówek w różnych miejscowościach. Wówczas należy przeprowadzić odpowiednią optymalizację, a także przygotować podstrony pod wybrane adresy firmy.

Najczęściej podczas pozycjonowania lokalnego przygotowuje się szereg podstron pod dany obszar działalności biznesu. Dzięki temu użytkownicy po wygenerowaniu precyzyjnego zapytania nie trafiają na stronę ogólną, tylko bezpośrednio z wyszukiwarki otwierają odpowiedni adres URL. Takie rozwiązanie pozwala w łatwy i szybki sposób osiągnąć wysoką pozycję i jednocześnie pozytywnie wpływa na zwiększenie konwersji. Pozycjonowanie lokalne pozwala także zmniejszyć współczynnik odrzuceń.

Pozycjonowanie regionalne – frazy kluczowe i zapytania usługowe oraz produktowe

Dotarcie do potencjalnego klienta przy pomocy SEO lokalnego może być realizowane za pośrednictwem wielu fraz. Warto zadbać o to, aby z punktu widzenia współczynnika CTR, zagwarantować stronie WWW lokalnego biznesu jak najwyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Jak sama nazwa wskazuje, z lokalnego SEO korzystają przede wszystkim firmy lokalne, a więc takie, które świadczą usługi w danym mieście lub regionie. W ten sposób strona WWW staje się widoczna wśród użytkowników zainteresowanych ofertą firmy.

Pozycjonowanie fraz kluczowych o charakterze lokalnym może bezpośrednio przekładać się na konwersję, ale tylko przy odpowiednim zaprojektowaniu UX. Jeśli urządzenie użytkownika ma włączoną opcję udostępniania geolokalizacji, wówczas Google wyświetla wyniki ukazujące firmy prosperujące w danym regionie. Najczęściej są to organizacje, które znajdują się najbliżej lokalizacji użytkownika.

Personalizacja wyników a lokalne SEO

W przypadku pozycjonowania lokalnego, jak również ogólnego, algorytmy Google zawsze starają się wyświetlać wyniki najwyższej jakości i jednocześnie dopasowane do potrzeb danego internauty. W procesie ustalania pozycji, wyszukiwarka bierze pod uwagę szereg różnych czynników, w tym lokalizację urządzenia mobilnego lub komputera, z którego zostało wysłane zapytanie. Dzięki temu użytkownicy w Poznaniu i Kościanie otrzymają inne wyniki w wyszukiwarce na tę samą frazę kluczową, czyli zapytanie wpisane przez nich do okna przeglądarki.

Oznacza to, że nie wszyscy widzą dokładnie takie same wyniki podczas korzystania z wyszukiwarki. Stosowanie personalizacji przez Google i jego algorytmy jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla użytkowników, szczególnie podczas wyszukiwania interesujących miejsc w okolicy, np. agencji SEO w Kościanie lub fryzjera w Poznaniu.

Biorąc pod uwagę fakt, że podczas wyszukiwania regionalnego uwzględniana jest geolokalizacja użytkownika, SEO lokalne opiera się nie tylko na samej optymalizacji witryny, ale również wizytówki Google Moja Firma. Następnie elementy maps Google ze wskazówkami dojazdu do lokalizacji wyświetlają się internautom. Poprawnie skonfigurowana wizytówka przedstawia także dane kontaktowe (numer telefonu, e-mail) oraz adres URL strony internetowej. Optymalizacja wizytówki w Google Moja Firma należy do jednych z najważniejszych działań marketingowych w sieci. Pozwala między innymi skutecznie pozyskiwać nowych klientów.

Optymalizacja strony pod lokalne pozycjonowanie

Podczas wdrażania local SEO stosuje się praktycznie takie same techniki, jak w przypadku pozycjonowania strony na frazy ogólne. Aby witryna internetowa wyświetlała się w organicznych wynikach wyszukiwania, bardzo istotne jest to, aby maksymalnie skrócić jej czas ładowania. Jeśli czas oczekiwania na wczytanie zawartości serwisu będzie zbyt długi, trudno będzie osiągnąć wysoką pozycję strony WWW w wyszukiwarce. Jednocześnie należy zadbać o responsywność witryny, aby całość była czytelna dla użytkownika, który korzysta z urządzenia stacjonarnego i mobilnego.

Pozycjonowanie lokalne Twojej strony można wzbogacić o znaczniki schema. Są to specjalne elementy kodu, które umożliwiają dokładne opisanie tego, co znajduje się w serwisie. Całość można wdrożyć na kilka sposobów:

  • poprzez JSON-LD,
  • poprzez RDFa,
  • Microdata.

Tego rodzaju elementy poprawiają strukturę strony, dzięki czemu staje się ona bardziej czytelna dla algorytmów. To z kolei przekłada się na to, że witryna jest wyżej w wynikach wyszukiwania na lokalne frazy kluczowe. Dodatkowo poprzez schema można wskazać adres firmy, wybrać rodzaj prowadzonej działalności, udostępnić pole wewnętrznego wyszukiwania z poziomu Google, przedstawiać oceny artykułów, czy też godziny otwarcia lokalnej firmy.

Lokalne pozycjonowanie stron a wizytówka Google Moja Firma

Wyszukiwarka Google to inteligentne narzędzie, które zbiera informacje na temat firm, produktów lub usług z różnych źródeł i na ich podstawie tworzy wizytówki firmowe. Jeżeli prowadzisz swoją działalność, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że dane o niej znajdują się w mapach Google. Wizytówka to narzędzie, z którego powinny korzystać przede wszystkim małe i średnie firmy, prosperujące na rynku lokalnym. Oczywiście, duże przedsiębiorstwa także powinny skorzystać z usług Google, aby zwiększyć widoczność organizacji w sieci.

Z punktu widzenia SEO lokalnego, wizytówka GMF ma bardzo duże znaczenie. Poprzez jej zoptymalizowanie możliwe jest budowanie zaufania do swojej firmy wśród internautów. Jednocześnie Google My Business stanowi bardzo dobre źródło informacji o godzinach otwarcia, a także udostępnia dane kontaktowe. Można w niej zamieścić również odnośnik do strony internetowej, co zwiększy efekty SEO.

Pozycjonowanie fraz lokalnych i działalności na nie to strategia, dzięki której można doprowadzić do zwiększenia widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google, a co za tym idzie – również do zwiększenia ruchu. Możliwość dodania adresu URL i wielu innych niezbędnych informacji o firmie w usłudze Google Moja Firma to także budowanie świadomości marki.

Dlaczego wizytówki NAP są ważne?

Bez względu na to, w jakiej branży się prosperuje, każdy przedsiębiorca powinien zadbać o jeszcze jeden, niezwykle ważny, element budowania widoczności witryny. Mowa tutaj o wizytówkach NAP. Są to strony internetowe, których zadaniem jest zbieranie informacji o firmach. Witryny te bardzo często nazywa się katalogami firm. Należy jednak pamiętać, że to serwisy wysokiej jakości, posiadające autorytet, a nie katalogi firm. Dzięki wizytówkom NAP strona internetowa, świadcząca usługi regionalne, może efektywnie pozyskiwać ruch oraz klientów.

Uzupełnienie takich katalogów należy do skutecznych technik pozycjonowania lokalnego. Firmowa strona wykorzystuje autorytet zewnętrznych serwisów, w tym przypadku wizytówek NAP, między innymi do pozyskiwania ruchu z linków. Jednocześnie katalogi mogą wpłynąć na pozyskiwanie nowych klientów, nawet gdy ruch na stronie internetowej nie wzrośnie. Po prostu internauci odczytują informacje na temat firmy, a następnie skorzystają z usługi. Podczas uzupełniania wizytówki warto zadbać o zastosowanie fraz kluczowych odnoszących się do branży lub oferowanych usług.

Jakie są zalety pozycjonowania lokalnego?

Pozycjonowanie lokalne pomaga przede wszystkim zadbać o widoczność firmy w sieci. Odpowiednia optymalizacja strony internetowej ułatwia użytkownikom łatwiej znaleźć Twój biznes, a następnie wejść na witrynę. Gdy internauta zapozna się z zawartością serwisu, czyli charakterystyką działalności, świadczonymi usługami lub portfolio, zdecyduje, czy chce skorzystać z oferty danej firmy, czy też nie. Właściwie poprowadzone lokalne SEO to nie tylko większy ruch organiczny, ale także wyższy poziom konwersji. Dlatego też pozycjonowanie strony warto prowadzić jednocześnie z uwzględnieniem działań UX. Połączenie obu strategii określane jest jako SXO. Wówczas local SEO wzbogacane jest optymalizacją konwersji. Takie działanie znacznie zwiększa korzyści osiągane przez organizację z tytułu posiadania strony internetowej.