Strona główna » Blog » SEO copywriting – co to jest i jak pisać teksty SEO?
seo copywriting co to

SEO copywriting – co to jest i jak pisać teksty SEO?

SEO copywriting jest sztuką tworzenia wartościowych treści na strony internetowe, czyli takie, które są przyjazne zarówno dla klienta, jak i dla wyszukiwarek internetowych. Pomagają one poprawić widoczność witryny internetowej w wynikach wyszukiwania Google oraz zaspokajają potrzeby odbiorców i potencjalnych klientów poszukujących konkretnych informacji, produktów lub usług. Dzięki tekstom SEO można generować wartościowy ruch na stronie www z organicznych wyników wyszukiwania. Osoba odpowiedzialna za SEO copywriting powinna posiadać nie tylko lekkie pióro, ale także znać zasady pozycjonowania i wykorzystania słów kluczowych w treści.

Przeczytaj także:

SEO copywriting – jak tworzyć treści pod SEO?

Z reguły artykuły na blogu lub opisy na stronach internetowych docierają tylko do stałych odbiorców, którzy śledzą na bieżąco działania pojawiające się w serwisie. Płatna reklama i optymalizacja dodawanych treści pod kątem SEO mogą sprawić, że zyskają one nowych odbiorców. Content jest bowiem podstawowym elementem każdej strony internetowej, dzięki któremu wyszukiwarki mogą określić zawartość danej podstrony. Odpowiednia optymalizacja kieruje roboty na właściwe tory, wspomaga pozycjonowanie strony i buduje jej widoczność na potencjalne zapytania klientów z długiego ogona.

Dobrze przygotowany tekst będzie wysoko oceniany przez algorytmy Google, dzięki czemu znajdzie w pierwszych wynikach wyszukiwania. Unikalne i dobrze zoptymalizowane treści powinny znajdować się zarówno na stronach firmowych, jak i w sklepach internetowych. Google od lat powtarza, że najważniejszym czynnikiem rankingowym jest wartościowy content w serwisie. Nie można jednak zapominać, że musi być ona tworzona zgodnie z zasadami SEO. Warto zastanowić się, w jaki sposób podnieść ich atrakcyjność dla wyszukiwarek internetowych.

Zasady pisania tekstów SEO

Pisanie tekstów zgodnie z zasadami SEO wymaga wiedzy i umiejętności naturalnego wplatania fraz kluczowych w treść. Wśród podstawowych zasad wymienia się:

  • tworzenie przyciągających uwagę tytułów i leadów,
  • tytuł powinien być krótki i zawierać główną frazę kluczową,
  • tworząc tekst należy skupić się w pierwszej kolejności na użytkowniku, a dopiero później na SEO i wyszukiwarce,
  • treść musi być unikalna i rozbudowana,
  • warto tworzyć samodzielnie zajawkę, ponieważ niektóre systemy CMS generują je samodzielnie, co może prowadzić do duplikacji treści,
  • długa, merytoryczna treść sprawia, że użytkownik spędza więcej czasu na stronie, co przekłada się na wyższą pozycję strony w wynikach wyszukiwania Google,

Jak wybierać słowa kluczowe? Klucz do top 10

Odpowiednio dobrane słowa kluczowe są połowa sukcesu w SEO copywritingu. Odgrywają one bardzo ważną rolę w tworzeniu struktury strony, treści, budowie menu, jak również w procesie pozyskiwania linków pozycjonujących. Stosowanie poniższych zasad SEO copywritingu odnośnie użycia fraz kluczowych zwiększa znacznie szanse na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Należy jednak pamiętać, że istnieją również inne czynniki rankingowe, które roboty Google biorą pod uwagę.

Analizę słów kluczowych warto rozpocząć od sporządzenia listy najważniejszych tematów powiązanych z działalnością strony internetowej lub bloga. Na samym początku warto stworzyć kilka ogólnych kategorii tematycznych, do których dopasuje się bardziej szczegółowe słowa kluczowe, należące do poszczególnych segmentów. Chcąc zachować czytelność treści każdy artykuł czy podstrona powinny być zoptymalizowane maksymalnie na kilka głównych fraz kluczowych. Frazy te powinny znaleźć się w tytule, leadzie i śródtytułach. Frazy kluczowe należy dobierać zgodnie z zasadą długiego ogona. Jeżeli planuje się kupić w Internecie „krem”, to wówczas do wyszukiwarki wpisywana jest sprecyzowana fraza, np. „krem na noc”, „krem na dzień” czy „krem nawilżający”.

Tworząc i optymalizując treści na serwis internetowy warto poszukać kilku podstawowych synonimów głównej frazy. Dobrą praktyką będzie również użycie frazy w kilku odmianach gramatycznych. Nasycenie tekstów słowami kluczowymi w różnych formach sprawi, że tekst będzie naturalny w odbiorze i pozwoli uniknąć negatywnej oceny ze strony robotów Google. Keyword stuffing jest obecnie karany przez Google i wpływa negatywnie na odbiorców contentu.

Hierarchia nagłówków

Aby pisać skuteczne teksty do pozycjonowania nie wystarczy tylko wybranie odpowiednich słów kluczowych. SEO copywriting obejmuje także odpowiednią hierarchię nagłówków. Odgrywają one bardzo istotną rolę na każdej podstronie serwisu i w pozycjonowaniu. Nagłówki są wyróżnionymi fragmentami tekstu, które bardzo krótko podsumowują to, co zawiera dany akapit.  W języku HTML są oznaczane za pomocą litery H oraz konkretnej liczby. Najważniejszym nagłówkiem jest H1. Każda kolejna cyfra oznacza śródtytuł coraz niższego poziomu.

Teksty SEO powinny być podzielone nie tylko na nagłówki, ale także akapity, o czym wie każdy doświadczony copywriter. Dlaczego? Przede wszystkim takie treści znacznie łatwiej się czyta. Nagłówki ułatwiają skanowanie długich tekstów i zdecydowanie lepiej prezentują artykuły podzielone na sekcje niż długie bloki treści. Stosowanie nagłówków przynosi korzyści nie tylko dla odbiorców, ale także pod względem SEO. Frazy zawarte w nagłówkach mogą wpływać na osiągnięte pozycje w Google przez teksty.

Formatowanie tekstu

Internauci nie czytają całych tekstów. Przynajmniej zdecydowana większość z nich. Znacznie częściej skanują oni dany temat w poszukiwaniu niezbędnych informacji. Dzięki odpowiedniemu formatowaniu tekstu na stronie internetowej użytkownik otrzymuje przejrzystą i atrakcyjną treść. Natomiast z pomocą nagłówków roboty Google mają ułatwione zadanie i mogą lepiej oraz dokładniej skanować tekst i zrozumieć jego tematykę, poznać hierarchię treści, strukturę wpisu, a także poprawnie go skalować. Bardzo istotne jest stosowanie kursyw, pogrubień, wypunktowań i innych wyróżnień. Tekst SEO, także opis kategorii i tekst sprzedażowy, należy budować zgodnie z zasadami webwritingu. Dodatkowym atutem będzie dodanie do tekstu grafiki lub ilustracji z odpowiednią optymalizacją, czyli tytułem alternatywnym.

Meta title i description

Meta tagi to znaczniki HTML zamieszczone w sekcji kodu źródłowego strony internetowej. Informują roboty Google o zawartości podstrony, a także ograniczają uprawnienia do jej odwiedzania. Część z nich jest widoczna w SERPach, przez co mają one potencjał, aby zachęcić użytkownika do odwiedzenia serwisu. Warto zadbać o meta znaczniki, ponieważ to, co jest wartościowe dla ludzi, ma także coraz większe znaczenie dla algorytmów Google. Jeśli więc strona ma znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania, należy wprowadzić odpowiednie meta tagi, które są podstawą SEO i pracy copywritera podczas tworzenia contentu.

Linkowanie wewnętrzne

Bez względu na to, czy jest to tekst blogowy, czy strona produktu lub tekst reklamowy, należy zadbać o linkowanie wewnętrzne. SEO copywriting jest jednocześnie doskonałym narzędziem marketingowym, ponieważ zachęca klientów do zakupu, jak również narzędziem do pozycjonowania strony. Dobre teksty SEO, które są podlinkowane wewnętrznie lub wyprowadzają linki do innej treści w obrębie domeny pozwalają robotom sprawniej poruszać się po całej stronie i przyczyniają się do szybszej indeksacji. Ponadto użytkownicy mogą również skorzystać z linkowania wewnętrznego i sprawniej przeklikiwać stronę w poszukiwania określonych informacji.

Czy łatwo jest zostać SEO copywriterem?

Praca SEO copywritera czy też content writera nie należy do łatwych, mimo że wbrew pozorom na taką wygląda. Teksty należy realizować zgodnie z wytycznymi, które najczęściej przygotowywane są przez specjalistę lub konsultanta SEO. Nie jest to praca prosta, szczególnie jeśli chodzi o pisanie tekstów marketingowych, które mają sprzedawać. Niezbędna jest znajomość podstaw SEO, a w razie potrzeby także wiedza ekspercka z danej tematyki. Na sam początek warto skorzystać z dostępnych kursów SEO copywritingu, aby przygotowane treści nawiązywały do aktualnych trendów w danej branży. Reasumując, bez odpowiedniego przygotowanie nie można zostać SEO copywriterem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *