White Hat SEO to działania zgodne z wytycznymi wyszukiwarek, których celem jest optymalizacja i pozycjonowanie witryny. Przygotowanie strony w taki sposób z pewnością wpływa pozytywnie na poprawę pozycji w wyszukiwarce internetowej i nie będzie się wiązało z ryzykiem zablokowania serwisu. Nie można stosować metod, które powszechnie są uznawane za Black Hat SEO, czyli niedozwolone.
Przeczytaj także:
- Jak dobierać słowa kluczowe do pozycjonowania?
- Co to jest duplikacja treści i jak wpływa na SEO?
- Czym jest SEO copywriting?
Spis treści
Dobre praktyki White Hat SEO – jakie są cechy White Hat SEO?
White Hat SEO to działania, które mają na celu optymalizację witryny pod kątem jej zawartości dla użytkownika, czego efektem będzie zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Działania mające na cellu optymalizację zgodnie z wytycznymi Google skupiają się przede wszystkim na rozbudowie contentu i inbound marketingu. White SEO zakłada udoskonalenie witryny w taki sposób, aby była ona jak najlepszą odpowiedzią na wyszukiwane frazy kluczowe.
Należy jednak mieć świadomość tego, że jest to długotrwały proces, ale zgodnie z założeniami White Hat SEO ma doprowadzić do zbudowania wartościowego serwisu. Działania są ukierunkowane na budowanie treści witryny w taki sposób, aby odpowiadały one potrzebom użytkownika.
Najważniejszymi elementami tej strategii jest:
- tworzenie unikalnych i wysokiej jakości treści,
- zadbanie o sposób prezentowania się treści,
- optymalizacja meta tagów,
- optymalizacja struktury URL i stosowanie przemyślanego linkowania wewnętrznego,
- wdrożenie responsywnej strony internetowej,
- optymalizacja kodu HTML w celu zwiększenia jej szybkości ładowania,
- udoskonalenie User Experience,
- stosowanie elementów semantycznych,
- uzupełnianie opisów ALT dla obrazów zgodnie z ich zawartością.
Działania te są takie same jak przy tworzeniu przyjaznych stron internetowych, które będą czytelne i atrakcyjne dla użytkowników. Techniki potocznie nazywanego białego kapelusza SEO nie mogą sprowadzić na serwis kar nakładanych przez wyszukiwarkę Google. Działania te są zgodne z ideą – tworzenia jakościowych treści w sieci i nie należy ich utożsamiać z próbą manipulacji wynikami wyszukiwania. Wniosek jest więc taki, że strategia ta sprowadza się nie tylko do tworzenia wartościowej dla internautów witryny, ale także jest bezpiecznym sposobem budowania wartości witryny dla wyszukiwarki.
White Hat SEO a Black Hat SEO – różnice
Black Hat SEO to działania, które są niezgodne z wytycznymi wyszukiwarek, które mogą dawać chwilowy wzrost pozycji, jednak wiążą się bardzo często z otrzymaniem kar od Google. Taką ryzykowną techniką jest między innymi korzystanie z systemów wymiany linków albo z niskiej jakości serwisów odsyłających, na których zamieszczane są setki linków wychodzących. Zdecydowanie najbardziej charakterystycznym dla Black Hat SEO działaniem jest cloaking. Technika ta zakłada prezentowanie czytelnikowi treści innej niż tak, która widoczna jest przez roboty Google. Dzięki temu robot algorytmu może mieć dostęp do zupełnie innej zawartości serwisu.
Cloaking stosowany jest między innymi do ukrywania treści zawierającej słowa kluczowe i linki w kodzie strony przez wykorzystanie między innymi CSS i JS. Tym samym te praktycznie bezwartościowe teksty są niewidoczne dla użytkownika, ale dla robotów wyszukiwarek już tak. Obecnie takie działania mogą być szybko wykryte przez algorytmy Google, co grozi karą i wykluczeniem witryny z wyników wyszukiwania.
Znaczne przesycenie strony internetowej frazami kluczowymi przez pozycjonera albo uzupełnianie jest o słowa, które nie dotyczą jej tematyki są także uznawane za działanie niezgodne i nazywa się keyword stuffingiem. Niezgodne są także przekierowania przenoszące użytkownika ze strony, którą był pierwotnie zainteresowany na inną, co często odbywa się automatycznie bez jego świadomości.
Jak wesprzeć działania White Hat SEO?
Oczywiste jest, że nie tylko działania on-site będą wpływać na widoczność Twojej witryny w sieci. Bardzo istotne jest to, aby wspierać działania pozycjonerów i budować wizerunek marki poza stroną www. Szczególnie ważne jest budowanie wizerunku firmy i docieranie różnymi kanałami informacji do docelowych odbiorców. Oznacza to, że warto na przykład aktywnie prowadzić social media i tam pozyskiwać potencjalnych zainteresowanych. Dzięki temu strona internetowa stanie się bardziej zaufana dla użytkownika, a media społecznościowe oferują nieograniczony zasięg działania.
Czy White Hat SEO w ogóle istnieje w pozycjonowaniu?
Wszelkie działania, które ma prowadzić do osiągania jak najwyższych pozycji w wynikach wyszukiwania mogą zostać przyjęte jako próba manipulowania algorytmami wyszukiwarki. Algorytmy te mają na celu sprawdzanie witryny w taki sposób, aby jej zawartość jak najlepiej odpowiadała użytkownikowi na wyszukiwane przez niego słowo kluczowe. Jeżeli będzie się stosować do zaleceń dla webmasterów i tworzyć serwis www z myślą o wartości dla użytkowników to takie działania można uznać za White Hat SEO. Z kolei modyfikacje strony, których intencją będzie manipulowanie wynikami wyszukiwania, a nie tworzenie treści odpowiadającej potrzebom użytkownika, są próbą „przechytrzenia” algorytmów, więc można śmiało powiedzieć, że w tym przypadku nie będą to techniki White Hat SEO.