Odpowiedni dobór słów kluczowych w kampaniach SEO oraz ich dokładne rozplanowanie na stronie internetowej to jeden z najważniejszych elementów, które wpływają na sukces Twojej strony internetowej w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Pojedyncze frazy mogą nie wystarczyć, aby pozyskać klienta. Sprawdź, jak wybrać odpowiednie słowa kluczowe w SEO.
Przeczytaj także:
- Czym jest duplikacja treści i jak wpływa na SEO?
- Co to jest SEO copywriting?
- Kim jest konsultant SEO i czym się zajmuje?
Spis treści
Jakie są rodzaje słów kluczowych?
Zanim rozpoczniesz swoje działania związane z wybieraniem fraz kluczowych, które pomogą Ci wypromować Twoją firmę w internecie, musisz poznać ich podstawowy podział na rodzaje. Istnieje ich kilka, a każdy z nich ma inną funkcję w SEO. Rodzaj wpisywanego słowa kluczowego determinuje również potencjalnego klienta, który je wpisuje. W zależności od tego, co wpisze w wyszukiwarkę, może mieć inne intencje i powinien otrzymać różne informacje. To właśnie dlatego planowanie słów kluczowych jest tak istotne w aspekcie SEO i tworzenia treści przydatnych użytkownikom.
Ogólne słowa kluczowe
Ogólne frazy kluczowe to najczęściej wyszukiwane słowa dla Twojego biznesu. Są one 1-2 wyrazowe i ogólnie opisują dany temat. Nie zdradzają jednak szczegółów intencji użytkownika, więc nie do końca wiadomo, czego dana osoba szukała, wpisując taką frazę w wyszukiwarce Google. Frazy takie mają najwięcej wyszukiwań, jednak w większości przypadków cechują się mniejszym współczynnikiem konwersji.
Long tail – frazy z długiego ogona
Frazy z długiego ogona składają się z kilku wyrazów. Najczęściej na podstawie ich treści można zdefiniować intencje osoby wyszukującej. Long tail charakteryzuje się małą liczbą wyszukiwań dla jednej frazy, ale takich słów związanych z jednym tematem może być ogromna ilość, w sumie przewyższająca nawet ilość wyszukiwań słów ogólnych.
Ruch z długiego ogona jest bardziej wartościowy dla Twojego biznesu, Mimo że główna fraza opisująca Twoją działalność ma np. 7 000 wyszukiwań to suma 50 fraz long tail o średniej ilości 200 wyszukiwań daje Ci aż 10 000 wyświetleń. Do tego frazy te opisują dokładniej, czego szukają i potrzebują Twoi klienci, co oczywiście przekłada się na wyższy współczynnik konwersji.
Frazy brandowe
Frazy brandowe są szczególnym rodzajem fraz długoogonowych. W ich treści pojawia się dodatkowo nazwa firmy, produktu, czy producenta. Każda osoba wpisująca takie słowo kluczowe, mówi jaka firma ją interesuje. Jeśli masz sklep, w którym sprzedajesz obuwie różnych producentów, to warto optymalizować stronę pod takie frazy.
Frazy regionalne
Lokalne słowa kluczowe to frazy, które występują wraz z nazwa miasta np. sklep obuwniczy Poznań. Frazy takie dobierane są dla małych biznesów lokalnych. Mogą to być zarówno firmy usługowe, hotele, restauracje, jak i sklepy stacjonarne.
Frazy odpowiadające na problem lub pytania użytkownika
Tego typu wyrażenia opisują jakiś konkretny problem. Może zdarzyć się, że użytkownik szuka informacji, które pomogą mu rozwiązać dylemat, więc warto mu rozwiązanie problemu podsunąć, przy okazji przemycając swoje produkty lub usługi. Część osób zainteresuje się Twoją ofertą, nawet jeśli nie szukali jej bezpośrednio.
Konkurencyjność słów kluczowych
Różne rodzaje słów kluczowych charakteryzują się różną konkurencyjnością. Przez konkurencję rozumie się ilość firm, które walczą o jak najlepszą pozycję w wyszukiwarkach. Określenie konkurencyjności słowa kluczowego jest bardzo istotne w procesie pozycjonowania strony. Im większa będzie konkurencyjność słowa kluczowego, tym trudniej będzie przebić się na wyższe pozycje.
Trudno jest dokładnie określić wartość tego czynnika dla danej frazy kluczowej, ale można to sprawdzić za pomocą takich parametrów jak stawka CPC w systemie Google Ads. W wielu przypadkach wysoka stawka oznacza sporą ilość firm, które biorą udział w aukcji. Mimo że Google Ads nie ma nic wspólnego z działaniami SEO, to stawki CPC mogą okazać się pomocne. Oprócz tego, narzędzia takie jak Senuto czy Ahrefs potrafią oceniać konkurencyjność każdej frazy kluczowej. Nie zawsze podane wartości są dokładne, ale warto brać je pod uwagę.
Częstotliwość wyszukiwania
Częstotliwość wyszukiwania frazy kluczowej jest parametrem mówiącym o średniej ilości miesięcznych wyszukiwań danego słowa kluczowego. Można to sprawdzić w planerze słów kluczowych systemu Google Ads. Bazowanie tylko na tym czynniku może spowodować jednak błędną ocenę potencjału danej frazy, a wszystko przez systemy sprawdzające pozycje w Google.
Niegdyś większość firm skupiała się na ogólnych frazach kluczowych. Wiele z tych firm uruchamiała skrypty, które sprawdzają pozycję danego słowa “nabijając” jego wyświetlenie, które wliczone jest w średnią. Zakładając, że 10 przedsiębiorstw sprawdza dane słowo codziennie, w skali miesiąca automaty będą powodem wygenerowania 300 wyszukiwań.
Sezonowość wyszukiwań
Istnieje wiele branż, które charakteryzują się sezonowością, co ma oczywiście swoje odzwierciedlenie w procesie wyszukiwania. Część fraz jest bardziej popularna w lecie, a inne w zimie, w czasie konkretnych świąt, czy też w trakcie trwania jakichś wydarzeń w danym okresie.
Narzędzia do planowania słów kluczowych na stronie
Istnieje wiele narzędzi SEO, które pozwalają dobrać słowa kluczowe do Twojej strony. Te podstawowe możesz używać za darmo, jednak za profesjonalne analizy i listy słów kluczowych musisz zapłacić.
Planer słów kluczowych
Planera Słów Kluczowych można znaleźć w systemie Google AdWords, ale świetnie sprawdza się również podczas wyszukiwania potencjalnych słów kluczowych na potrzeby SEO. Dostępny jest on za darmo dla każdego, kto posiada konto Google. Za jego pomocą możesz dowiedzieć się, jaka jest ilość wyszukiwań frazy lub jej sezonowość. Narzędzie to pomaga wybrać lub dodać kolejne słowa na podstawie już istniejących.
Google Search Console
GSC jest narzędziem analitycznym do mierzenia wyświetleń i kliknięć Twojej strony internetowej. Jeżeli Twoja strona jest już obecna w wyszukiwarce, to dane w nim zawarte okażą się bardzo pomocne podczas analizowania słów kluczowych. Dzięki niemu dowiesz się jakich słów użyli potencjalni użytkownicy, którym wyświetliła się Twoja strona.
Podpowiedzi Google
Podpowiedzi Google są funkcjonalnością samej wyszukiwarki. Znajduje się ona na samym dole wyników wyszukiwania. Dzięki niej można dowiedzieć się, co jeszcze wpisują Twoi potencjalni klienci w okno wyszukiwarki.
Senuto
Senuto jest polskim narzędziem do budowania strategii SEO. Jego główną zaletą jest monitorowanie ponad 20 milionów słów, które są sprawdzane co tydzień, a niektóre z nich nawet codziennie. Można więc powiedzieć, że Senuto monitoruje większość polskiego Google, dostarczając bardzo dużo danych, które mogą zostać wykorzystane do wyboru słów kluczowych.
Answer The Public
Answer The Public to narzędzie do analizy słów kluczowych, które pokazuje sugestie pytań związanych z daną frazą. Obsługa narzędzia jest bardzo prosta. Po wpisaniu frazy i wybraniu języka generowana jest grafika, na której możesz sprawdzić słowa kluczowe, pytania i wyrażenia, których używają internauci. Wszystkie dane z narzędzia można eksportować do pliku .csv. Dostajemy również możliwość zapisywania plików .png automatycznie generowanych, które wyglądają jak starannie przygotowane infografiki.
Analiza słów kluczowych
Analiza słów kluczowych to podstawa w tworzeniu treści, które będą rankować w Google. W analizie słów kluczowych Twoim kolejnym zadaniem będzie znalezienie wszystkich fraz kluczowych, po jakich potencjalni klienci mogliby do ciebie trafić. Dlaczego akurat wszystkich? Otóż nigdy nie wiadomo, jak będą klienci Cię szukać. Jeśli zajmujesz się sprzedażą obuwia, to nie wystarczy być widocznym tylko na frazę „sprzedaż obuwia”. Oczywiście, jest to istotne słowo kluczowe, ale Twoi potencjalni klienci mogą Cię odnaleźć na tysiące innych sposobów.
Warto pojawiać się użytkownikom na każdym z ich etapów procesu decyzyjnego. Możliwe, że wtedy ktoś akurat kupi Twoje buty, nawet jeśli wcześniej upatrzył sobie inne. Zrobi to tylko dlatego, że trafi do Ciebie, szukając innych rozwiązań. Im więcej znajdziesz fraz kluczowych, które mogą opisywać potencjalnych klientów, tym więcej szans dajesz sobie na sprzedanie Twojego produktu czy usługi.
Jak dobrać słowa kluczowe dla swojej strony, aby widzieć efekty pozycjonowania? Podsumowanie
Baz słów kluczowych Google jest ogromna. Mowa tutaj nie tylko o głównym słowie, ale także o powiązanych słowach kluczowych, które pomagają tworzyć długi ogon, czyli long tail. Odpowiedni dobranie fraz w znacznym stopniu wpływa na pozycjonowanie strony internetowej. Jest to także pierwsza i jedna z najważniejszych kwestii w procesie zdobywania widoczności dla Twojej strony w Google. Dobrze wybrane słowa, ułożone w odpowiednią strukturę są solidną podstawą SEO i content marketingu. Dzięki niej łatwiej będzie Ci docierać do nowych potencjalnych klientów.