Strona główna » Blog » Co to jest pozycjonowanie long tail?
pozycjonowanie long tail

Co to jest pozycjonowanie long tail?

Analiza słów jest bez zwątpienia jednym z najważniejszych elementów w procesie pozycjonowania stron. Zatem na jakie frazy, jeśli oczywiście nie ogólne, warto postawić w pierwszej kolejności? Odpowiedź jest bardzo prosta. Na takie, które w największym stopniu będą pokrywać się z intencją użytkownika. To właśnie one stwarzają szansę na to, że współczynnik konwersji będzie wyższy, a same frazy będą mało konkurencyjne. Mowa więc o frazach long tail, czyli z długiego ogona.

Przeczytaj także:

Czym są słowa kluczowe long tail?

Frazy typu long tail to precyzyjne zapytania użytkowników, ściśle dopasowane do ich intencji. W praktyce najczęściej charakteryzują się one tym, że składają się z większej ilości wyrazów w porównaniu do innych słów kluczowych. Nie stąd jednak wzięła się ich nazwa. Pochodzi ona od ich umiejscowienia na tak zwanym ogonie wyszukiwań. Aby lepiej to zrozumieć, można przeanalizować jeszcze jeden przykład.

Wystarczy założyć, że poszukuje się nowej pralki, ale nie został wybrany jej konkretny model. Czy rozpoczynając wyszukiwanie wpisze się do wyszukiwarki frazę „pralka samsung” lub „dobra pralka”? Raczej nie. Zamiast tego wpisze się „pojemna pralka samsung do 1000 zł”. W ten sposób precyzuje się swoje zapytanie i zawęża wyniki wyszukiwania. Tym właśnie są zapytania long tail. Najczęściej strategia pozycjonowania na długi ogon praktykowana jest w sklepach internetowych.

Frazy long tail a fat head i chunky middle

Frazy z długiego ogona są jednym z rodzajów słów kluczowych, które internauci wpisują w okienko wyszukiwarki. Funkcjonują one obok:

  • fat head – są to krótkie frazy zawierające 1-2 słowa wyrażenia i charakteryzują się największą częstotliwością wyszukiwania, a na dodatek generują około 20% ruchu w wyszukiwarce Google, natomiast pozycjonowanie na nie jest najtrudniejsze,
  • chunky middle – są to zapytania składające się z 3 słów zazwyczaj, są nieco bardziej precyzyjne niż fat head, ale wciąż nie są tak dokładne, jak long tail i generują około 10% ruchu z wyszukiwarki.

Jak już wiadomo frazy long tail są znacznie dłuższe. Można przyjąć, że zawierają one około 4-5 słów. W tym przedziale chodzi jednak o precyzyjność zapytania kierowanego do Google. Co istotne, fat head i chunky middle to najpopularniejsze rodzaje wyszukiwanych fraz.

Czym jest pozycjonowanie long tail?

Pozycjonowanie długiego ogona to strategia long tail nazywana również pozycjonowaniem szerokim. Warto jednak dodać, że SEO jest zawsze indywidualnym procesem i nawet mimo wyboru konkretnej strategii w przypadku każdej strony będzie wyglądać inaczej. Kluczowa w pozycjonowaniu strony internetowej jest optymalizacja treści i dostosowanie jej do różnych zapytań. Optymalizacji podlega także struktura witryny internetowej, która umożliwia zamieszczenie wielu wariacji produktów.

Long tail SEO pozwala w ten sposób podnieść widoczność strony internetowej na wiele różnych wariantów słów w wynikach wyszukiwania w Google, poprzez skuteczniejsze dopasowanie i powiązanie treści z daną tematyką. Dzięki temu pozyska się więcej wartościowego ruchu na stronie www. Na pozycjonowaniu long tail warto skupić się przede wszystkim w przypadku określonych branż, jak e-commerce, a także w początkowym etapie rozwoju firmy i w sytuacji dużej konkurencyjności fraz kluczowych. Frazy z długiego ogona pozwalają osiągnąć stosunkowo szybkie efekty i znacznie mniej witryn walczy o związane z nimi pozycje.

Pozycjonowanie na długi ogon – jak wybrać frazy long tail?

Rozpoczynając analizę słów kluczowych z pewnością natrafi się na ogromną ilość fraz z długiego ogona. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych słów kluczowych, nie warto za wszelką cenę starać się obstawiać ich wszystkich. Jak więc wybrać te, które mogą realnie wpłynąć na efekty pozycjonowania long tail? Przede wszystkim należy skupić się na tych, które są bezpośrednio związane z danym biznesem, tematyką witryny i są wpisywane przez użytkowników, którzy są skłonni w danym momencie do konwersji lub będą planować określone działania w przyszłości. Na tej podstawie powinno się przygotować odpowiednie treści, odpowiadające intencji użytkownika.

Jak dobrać frazy do pozycjonowania stron long tail? Wykorzystaj do tego narzędzia!

Skuteczne pozycjonowanie fraz kluczowych typu long tail nie będzie możliwe bez szczegółowej analizy konkurencji, konkretnych słów i procesów analitycznych. Tej pracy nie wykonuje się jednak ręcznie, a za pomocą odpowiednich programów. Do analizy fraz z długiego ogona wykorzystać można Planer Słów KLuczowych i AnswerThePublic.

Planer Słów Kluczowych

Jest to właściwie jedna z funkcji Google Ads, aczkolwiek jest niezbędna również w pracy osób, które zajmują się pozycjonowaniem. Planer Słów Kluczowych umożliwia odkrycie długich fraz związanych z daną działalnością i branżą. Sprawdzić w nim można między innymi częstotliwość wyszukiwań danych fraz. Jest to prawdopodobnie najbardziej wiarygodne narzędzie do wyboru odpowiednich słów kluczowych długiego ogona i nie tylko. W ten sposób można dopasować swoje treści na stronie pod wybrane zapytania na podstawie sugestii Google.

AnswerThePublic

Można zaryzykować stwierdzenie, że to narzędzie, które zostało stworzone z myślą o frazach z długiego ogona. Wystarczy wpisać nadrzędne słowo kluczowe, a otrzyma się wiele różnych propozycji, w jakich użytkownicy wpisują zapytania w Google. Korzystając z AnswerThePublic należy ustawić kraj i język. Co istotne, w podstawowej wersji jest to darmowe narzędzie, ale jeśli chce się korzystać z nielimitowanej liczby zapytań to można wykupić opcję premium.

Zalety pozycjonowania stron na długi ogon

Strategia pozycjonowania long tail sprawdzi się praktycznie w przypadku każdej strony internetowej. Sprowadza się ona w końcu do tego, że skupia się na intencji i rzeczywistych potrzebach swoich użytkowników – a nie tylko na pustych słowach powiązanych z daną firmą. W szczególności strategia SEO oparta na long tail będzie skuteczna w przypadku e-commerce. Zainteresowanie zakupami online stale rośnie, a potencjalni klienci coraz bieglej poruszają się po świecie wirtualnych sklepów.

Frazy z długiego ogona są słowami, które faktycznie użytkownicy wpisują w okno wyszukiwarki. W każdej dziedzinie marketingu bardzo dużo mówi się o stawianiu użytkowników na pierwszym miejscu. Takie samo założenie prezentuje Google, które wciąż aktualizuje algorytm, aby wyszukiwarka dostarczała jak najlepszych wyników wyszukiwania. Co ważne, frazy z długiego ogona są mniej konkurencyjne, dzięki czemu można szybciej uzyskać wysokie pozycje w wyszukiwarce. Innymi słowy, na frazy long tail wypozycjonować jest się po prostu znacznie łatwiej niż na wspomniane już słowa fat head czy chunky middle.

Niewielka popularność, a także konkurencyjność fraz long tail wymaga mniejszych nakładów pracy niż w przypadku innych rodzajów słów kluczowych. Z oczywistych względów wiąże się to ze znacznie niższymi kosztami pozycjonowania niż w przypadku popularnych fraz.

Miej witryn podejmuje działania w celu zajęcia wysokich pozycji na rozbudowane frazy. Oznacza to, że można liczyć na znacznie szybsze efekty wdrożenia opracowanej strategii. Ponadto dużo łatwiej jest utrzymać efekty pozycjonowania na frazy, które mają długi ogon. Warto także dodać, że szczegółowe frazy opisujące produkt lub usługę to również często gotowe propozycje tematów do artykułów blogowych. A jak wiadomo treści są jednym z najważniejszych czynników wpływających na pozycjonowanie i duży ruch na stronie.

Pozycjonowanie fraz długiego ogona – podsumowanie

Istnieje wiele różnych dróg na szczyty wyników wyszukiwania Google. Dzięki pozycjonowaniu long tail można tę drogę mocno skrócić. Nie jest to może spektakularna metoda, ale pozwala dotrzeć do użytkowników mających sprecyzowane oczekiwania, a co za tym idzie – przejawiających największy potencjał do konwersji. Co ciekawe, pozycjonowanie na sprecyzowane frazy charakteryzuje się poziomem CTR wyższym o 3-5% od pozycjonowania na ogólne słowa kluczowe.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *