Strona główna » Blog » Lead generation, czyli pozyskiwanie leadów sprzedażowych
lead generation co to

Lead generation, czyli pozyskiwanie leadów sprzedażowych

Pozyskiwanie leadów sprzedażowych jest niezbędne do tego, aby zdobywać nowych klientów, ale nie zawsze jest to łatwe zadanie. Jeśli ma się problemy z pozyskiwaniem nowych, potencjalnych klientów, to być może nadszedł właśnie czas na to, aby przemyśleć cały proces generowania leadów i być może poszukania nowej metody. Istnieje wiele różnych sposobów, żeby uzyskać wartościowe dane kontaktowe. Dla wielu osób problemem jest jednak ich zamiana w prawdziwe leady sprzedażowe. 

Przeczytaj także:

Co powinien zawierać lead sprzedażowy?

Lead sprzedażowy jest informacją o osobie, która prawdopodobnie kupi w przyszłości oferowany jej przez firmę produkt. Zawiera on niezbędne informacje kontaktowe, takie jak imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, a niekiedy także adres pocztowy. Czasami wartościowe leady zawierają jeszcze informacje o osobie – wiek, tytuł, firma, stanowisko, zainteresowania.

Na czym polega lead generation?

Generowanie leadów marketingowych to krytyczny aspekt rozwoju firmy. Leady B2B lub B2C zamieniają się w klientów, a oni w pieniądze, które generują zyski. Bez dopływu nowych klientów trudno będzie utrzymać firmę. Proces generowania leadów sprzedażowych zaczyna się od wprowadzenia danych kontaktowych do firmowego systemu sprzedaży zwanego także CRM.

W ten sposób rozpoczyna się proces sprzedaży. Przedstawiciele handlowi lub zespół sprzedaży wykorzystują pozyskane leady do prowadzenia kampanii reklamowej. Mogą bezpośrednio kontaktować się z potencjalnym klientom, dzwoniąc do niego, a także wysyłać wiadomości e-mail, tradycyjne korespondencje oraz inne techniki komunikacji. Ich celem jest to, aby potencjalny klient zamienił się w osobę, która skorzysta z zakupu oferowanych produktów lub usług. 

Jak wskazać rynek docelowy?

Przed opracowanie sposobu na pozyskiwanie leadów, należy zdefiniować rynek docelowy. Obejmuje on najczęściej jeden albo więcej segmentów obsługiwanych przez daną firmę, która kształtuje konkretne instrumenty i działania marketingowe w celu pozyskania nowych klientów i wzbudzenia zainteresowania ofertą. Kiedy już znajdzie się swoją grupę docelową, do której chce się dotrzeć, należy rozpocząć proces pozyskiwania leadów, czyli danych kontaktowych. 

Jak generować leady B2B i B2C oraz zwiększać sprzedaż z kampanii lead generation?

Warto zastosować się do kilku wskazów, dzięki którym możliwe będzie, że proces lead generation będzie efektywniejsze. Wszak nie chodzi tylko o samo pozyskanie danych kontaktowych dla działu sprzedaży, ale także zwiększenie przychodów firmy.

LinkedIn

Ponad 85% kierowników na poziomie korporacyjnym lub wiceprezesów podejmuje decyzje o zakupie, w znaczniej większości korzystając z platform mediów społecznościowych. Jedną z takich platform jest LinkedIn, która bezpośrednio łączy specjalistów do spraw sprzedaży decydentami. Warto wykorzystać LinkedIn, aby dodać do swojej sieci kontaktów wysokiej jakości leady, z którymi można kontaktować się poprzez czat, czy wstawiając ciekawe posty. 

Remarketing

Remarketing to doskonały sposób na pozyskiwanie potencjalnych klientów przez zaangażowanie ich do ponownego skorzystania z oferty lub pomocy w podjęciu decyzji zakupowych. Remarketing wykorzystuje listę e-mailową do ponownej komunikacji z osobami, które już coś kupiły w danej firmie albo przeglądały ofertę, ale nie postanowiły z niej skorzystać.

Webinaria

Strategia lead generation to również tworzenie świadomości marki i zwiększanie jej zasięgów dzięki wykorzystaniu darmowych lub tanich webinariów. Ich format najczęściej obejmuje dyskusje na konkretny temat. To pozwala odbiorcom się zaangażować i poczuć, że są ważną częścią webinarium.

Informacje prasowe

Można również używać informacji prasowych do budowania świadomości marki i łączenia się z lokalnymi firmami, które mogą stać nowym leadem. Te treści to doskonała taktyka marketingowa, która może również przyczynić się do zwiększenia wiarygodności firmy, dzięki czemu zbuduje się zaufanie i zwiększy ruch na stronie internetowej. 

Marketing Automation

Automatyzacja marketingu to wykorzystanie inteligentnych narzędzi sprzedażowych, które zarządzają procesami oraz kampaniami marketingowymi. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze przez automatyzację żmudnych i czasochłonnych zadań. 

Google Ads

Google Ads to jeden z najlepszych sposobów docierania do potencjalnych leadów online. Jest to bardzo dobre narzędzie, które daje natychmiastową widoczność przez reklamy, które wyświetlają się na górze wyników wyszukiwania, jako linki sponsorowane.

SEO i pozycjonowanie stron

Kolejnym kluczowym czynnikiem jest SEO i pozycjonowanie stron. Sukces w generowaniu leadów za pomocą tej strategii można osiągnąć dzięki optymalizacji strony internetowej pod wyszukiwarkę Google oraz Bing. Chodzi o to, aby witryny spełniała wytyczne, które są dostępne dla webmasterów.

Algorytmy działają na podstawie słów kluczowych, które są zawarte w treści serwisów, długości oraz jakości treści, a także linkowania zewnętrznego, intencji wyszukiwania czy szybkości ładowania strony. Im wyższy wynik, tym wyższa pozycja, co oznacza, że można docierać do szerszego grona potencjalnych klientów z większym potencjałem na leady.

Jakie są korzyści z pozyskiwania leadów?

Lead generation to proces niekiedy czasochłonny, ale przynoszący wiele korzyści. Można go użyć do rozwinięcia swojego biznesu, zdobycia większej liczby klientów i uzyskania wyższych przychodów z oferowanych produktów i usług. Dzięki leadom w Internecie można znacznie poprawić swoje wyniki sprzedażowe, zamknąć więcej transakcji oraz zarobić więcej pieniędzy. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *