Aby rozpocząć działania reklamowe w Google Ads, ważne jest zapoznanie się z funkcjonowaniem systemu płatnych reklam Google. Poznanie sposobów, w jakie można reklamować firmę dzięki kampaniom Google, jest kluczowe. Prezentowane są najważniejsze fakty o kampaniach Google Ads, które są niezbędne do zrozumienia przed rozpoczęciem działań reklamowych.
Przeczytaj także:
- Co to jest marketing szeptany?
- Co to jest remarketing i jak działa?
- Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym?
Spis treści
Co to jest reklama Google Ads?
Google Ads to system umożliwiający płatną reklamę w Google, nie ograniczając się tylko do wyników wyszukiwania, ale również obejmując sieć wyszukiwania Google, czyli strony odwiedzane przez użytkowników. Charakterystyczną cechą płatnych kampanii Google jest płatność za kliknięcie – koszty są ponoszone tylko wtedy, gdy użytkownik kliknie w reklamę, a samo wyświetlenie reklamy jest bezpłatne.
Google oferuje różne formy płatnej reklamy, w tym reklamę w wynikach wyszukiwania, reklamę produktową, reklamę w sieci reklamowej Google, remarketing, reklamy na YouTube i Gmailu oraz reklamę w aplikacjach. Reklama może przybierać różne formaty: tekstowy, graficzny, video, czy dynamiczny w postaci grafiki, treści lub obrazu. System Google Ads, oferując szeroki zakres typów reklam, stanowi kompleksową platformę reklamową dla firm i sklepów internetowych. Kluczowe jest poznanie zasad funkcjonowania Google Ads oraz istotnych informacji o płatnych kampaniach przed rozpoczęciem działań reklamowych.
Jak działają kampanie Google AdWords?
Wyświetlenie reklamy w wynikach wyszukiwania Google jest wynikiem połączenia odpowiedniej optymalizacji kampanii pod kątem konkretnego słowa kluczowego oraz wpisania przez użytkownika tego samego lub podobnego słowa kluczowego. W procesie przygotowania kampanii konieczne jest wybranie słów kluczowych, na które kierowana jest reklama. Kiedy użytkownik wpisuje dane słowo kluczowe, następuje rodzaj aukcji, na podstawie której Google ustala kolejność wyświetlania reklam. Na pozycję reklamy w płatnych wynikach wyszukiwania wpływają dwa główne czynniki: maksymalna stawka za kliknięcie i wynik jakości reklamy.
Wynik jakości reklamy, będący jednym z czynników wpływających na pozycję, ocenia wartość reklamy na podstawie kilku elementów. Obejmuje to trafność reklamy względem słowa kluczowego i zapytania użytkownika, trafność słowa kluczowego, jakość strony docelowej, historyczny współczynnik CTR (Click Through Rate) reklamy i grupy reklam, a także historyczne wyniki konta Google Ads. Im lepszy wynik jakości reklamy, tym niższe są koszty działań. Wysoki wynik jakości może obniżyć koszty za kliknięcie, zwiększyć ROI (Return on Investment) i liczbę konwersji, ponieważ reklama będzie częściej wyświetlana.
Jakie są różnice między SEO a kampanią AdWords?
Pozycjonowanie to szereg działań mających na celu osiągnięcie wysokich pozycji w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania Google. W przeciwieństwie do płatnych kampanii, takich jak Google Ads, w SEO nie płaci się Google za wyświetlanie się na szczycie wyników. Budżet jest przeznaczany na optymalizację strony, często w ramach współpracy z agencją SEO. Proces pozycjonowania nie daje natychmiastowych rezultatów i zwykle trwa co najmniej kilka miesięcy.
O ile kampania Google Ads może szybko zwiększyć widoczność firmy w Google, o tyle efekty sprzedażowe pozycjonowania mogą pojawić się dopiero po dłuższym czasie, nawet po pół roku, roku czy dwóch latach. Pozycjonowanie wymaga cierpliwości i dobrze zaplanowanej strategii, nie jest również odpowiednie do promowania produktów przed konkretnymi świętami, jak Walentynki, gdyż kampania SEO musi być przygotowana z dużym wyprzedzeniem. Warto jednak zaznajomić się z czasem oczekiwania na efekty pozycjonowania i rozważyć jego wartość w długoterminowej strategii marketingowej.
Pozycjonowanie czy reklama w Google Ads?
Aby osiągnąć efekty w płatnych kampaniach Google, konieczne jest liczenie się z minimalnymi wydatkami na poziomie około 2,5 tysiąca złotych miesięcznie. W sytuacji ograniczonego budżetu na działania z zakresu marketingu internetowego, alternatywą może być pozycjonowanie. Przy zaangażowaniu tych samych środków, w perspektywie czasowej, można pozyskać coraz więcej klientów, przy jednoczesnym obniżeniu kosztu pojedynczej konwersji.
Rekomendowane jest połączenie strategii pozycjonowania i Google Ads. Taka kombinacja daje możliwość wyświetlenia się w trzech różnych miejscach w wynikach wyszukiwania Google – w wynikach płatnych, reklamie produktowej oraz wynikach organicznych. Dzięki temu znacznie wzrasta szansa na pozyskanie konwersji, co jest korzystne zarówno w krótko-, jak i długoterminowej perspektywie marketingowej.
Jaki jest koszt reklamy w Google Ads?
Koszty reklamy w Google Ads są zależne od wielu czynników, takich jak wynik jakości reklamy, lokalizacja, wielkość konkurencji, wybrane słowo kluczowe i jego popularność, oraz branża. Koszt za pojedyncze kliknięcie może się różnić – od kilku groszy do kilkudziesięciu złotych, szczególnie w branżach takich jak maklerska czy bankowa. W Google Ads dostępne są różne formy rozliczeń, w tym płatność za kliknięcie (CPC), płatność za 1000 wyświetleń, płatność za obejrzenie w reklamach video na YouTube, oraz CPA, gdzie płaci się za konwersje. Istnieje także system rozliczania oparty na ROAS (Return on ad spend), który jest skoncentrowany na osiąganiu wysokiego zwrotu z inwestycji.
Wybór sposobu rozliczenia następuje przed startem kampanii, a opłaty są pobierane w cyklu miesięcznym. Przy współpracy z agencją SEM należy uwzględnić dodatkowe koszty za przygotowanie, obsługę i optymalizację kampanii. Istotne jest zrozumienie kosztów reklamy w Google i planowanie budżetu marketingowego w internecie.
Jak wybierać słowa kluczowe, na które reklama będzie się wyświetlać w wyszukiwarce Google?
Aby osiągnąć satysfakcjonujące wyniki w kampaniach Google Ads, kluczowe jest wybranie słów kluczowych, które precyzyjnie odzwierciedlają treść strony docelowej i ofertę na niej zaprezentowaną. Ważne jest, aby słowa te były popularne wśród użytkowników i dokładnie odzwierciedlały ich intencje. Frazy z długiego ogona, które są bardziej szczegółowe i skoncentrowane na konkretnych oczekiwaniach użytkowników, często okazują się skuteczne w Google Ads. W przypadku reklamowania sklepu, efektywne mogą być frazy zawierające nazwy produktów.
W poszukiwaniu słów kluczowych do kampanii Google Ads przydatny jest Planer słów kluczowych Google, który jest narzędziem darmowym. Umożliwia on nie tylko znalezienie odpowiednich słów kluczowych, ale także dostarcza informacji o ich średniej miesięcznej liczbie wyszukiwań oraz danych historycznych i prognoz. Współpraca z agencją SEO/SEM może zapewnić dostęp do zaawansowanych narzędzi, takich jak Senuto, Surfer czy Semstorm, które oferują jeszcze szersze możliwości analizy i optymalizacji słów kluczowych.