Strona główna » Blog » Jak pisać teksty SEO?
Jak pisać teksty SEO?

Jak pisać teksty SEO?

Copywriting kojarzy się przede wszystkim z tworzeniem reklam i pisaniem kreatywnych haseł, jednak obejmuje również pisanie tekstów na strony internetowe i blogi. W dzisiejszych czasach, gdy Google kładzie duży nacisk na treści wysokiej jakości, współpraca copywritingu z SEO nabiera szczególnego znaczenia. Przedstawiono zasady pisania zgodnie z SEO, specyfikę pracy copywritera SEO oraz koszty związane z jego usługami.

Czym są teksty SEO?

Teksty SEO to treści optymalizowane pod kątem wyszukiwarek, mające na celu spełnienie potrzeb użytkowników oraz pojawienie się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, na przykład w Google. Skuteczne tworzenie takich treści wymaga odpowiedniego zastosowania wyrażeń kluczowych w tekstach, co pozwala na osiągnięcie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania.

Jak pisać skuteczne teksty SEO?

Optymalizacja treści pod SEO polega na stworzeniu tekstów pisanych z myślą o odbiorcy, a jednocześnie „przyjaznych” dla wyszukiwarek. Aby stworzyć tekst SEO nastawiony na odbiorcę, należy poznać jego potrzeby i zrozumieć, jakich treści poszukuje w Internecie. Następnie należy napisać artykuł tak, aby wyszukiwarka uznała go za wartościowy i umieściła na pierwszych pozycjach w wynikach wyszukiwania, co pozwoli dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Ważne jest również uwzględnienie optymalizacji tekstów pod kątem urządzeń mobilnych, ponieważ użytkownicy coraz częściej wyszukują informacje za pomocą smartfonów niż komputerów.

Określenie grupy odbiorców

Aby to zrobić, należy odpowiedzieć na pytania: kto będzie czytał ten tekst i kogo poruszany temat może interesować na tyle, aby szukać informacji w Internecie? Jeśli wpisy są uzupełnieniem wiedzy dla klientów i powiązane tematycznie z ofertą, odbiorcami mogą być osoby zainteresowane produktami lub usługami, które są oferowane, osoby, które już skorzystały z oferty i planują kolejny zakup, oraz osoby, które trafiły na wpisy przypadkowo i nie znają jeszcze produktów ani usług. Po zdefiniowaniu, kim są odbiorcy, możliwe jest zwracanie się do nich bezpośrednio, udzielanie wskazówek oraz przydatnych rad.

Znalezienie interesujących tematów

Kolejnym krokiem w pisaniu tekstów pod SEO jest wybór tematu tekstu. Użytkownicy powinni stanowić inspirację do wyboru tematu, co można osiągnąć poprzez analizę ich wyszukiwań. Dzięki temu tekst będzie zauważony zarówno przez użytkowników, jak i wyszukiwarki, co zwiększy jego skuteczność.

Skąd wiedzieć, czego szukają użytkownicy?

W poszukiwaniu odpowiednich wyrażeń pomocne są narzędzia takie jak Planer Senuto, Answear The Public, Google Ads Keyword Planner oraz KWfinder, które oferują gotowe bazy danych na dowolny temat. Dzięki nim można poznać najczęściej wyszukiwane hasła oraz ich częstotliwość. Zrozumienie, jakie wyrażenia wpisywane są w wyszukiwarkę, pozwala tworzyć teksty SEO spełniające oczekiwania użytkowników, co zwiększa szansę na przyciągnięcie czytelników. Przy doborze tematu warto wykorzystać RTM (Real-Time Marketing) i uchwycić idealny moment, kiedy dany temat zyskuje na popularności, tworząc treść, która zaspokoi ciekawość internautów.

Analiza fraz kluczowych

Pisanie tekstów SEO polega na dzieleniu się wiedzą z użytkownikami szukającymi informacji. Wyrażenia wyszukiwane przez użytkowników to pytania, które zadają wyszukiwarkom. Znając te wyrażenia, można napisać tekst SEO będący odpowiedzią na potrzeby osób poszukujących informacji w Internecie. Aby rozpocząć pisanie tekstów SEO, warto przygotować bazę tematów oraz fraz, co ułatwi planowanie treści na bloga czy stronę internetową. Archiwizowanie tych danych pozwala sprawniej dokonywać aktualizacji treści pod kątem SEO.

Analiza konkurencji

Jeśli jesteś początkującym copywriterem treści SEO, analiza konkurencji pozwoli w praktyce sprawdzić, jak pisać teksty SEO. Wpisy innych autorów umożliwiają sprawdzenie, czy dany tekst był optymalizowany pod wyszukiwarki, a jeśli tak, to na jakie frazy i jak zostały one rozmieszczone w tekście. Analiza konkurencyjnych tekstów SEO to również dobry sposób na inspirację treścią – sprawdź, jakie akapity znalazły się we wpisach, jaki temat należałoby rozwinąć lub jakich informacji zabrakło, i umieść te treści w swoich tekstach.

Stworzenie planu artykułu

Po wykonaniu wcześniejszych kroków, czyli określeniu odbiorców tekstu SEO, tematu, fraz do użycia oraz analizie konkurencji, nadszedł czas na stworzenie planu własnego artykułu SEO. Najpierw należy zdecydować o tytule, a następnie stworzyć kilka śródtytułów, które będą idealnym miejscem na zastosowanie odpowiednich fraz oraz podzielą tekst, czyniąc go bardziej czytelnym.

Weryfikacja poprawności treści

Kiedy wpis jest prawie gotowy do publikacji, pozostaje analiza poprawności treści SEO. Należy upewnić się, że tekst nie zawiera błędów ortograficznych ani językowych, a zdania są krótkie i zrozumiałe, zwłaszcza dla osób niebędących specjalistami w danej dziedzinie. Ważne jest również zadbanie o poprawną interpunkcję. Jakość tekstu ma duże znaczenie dla użytkowników, którzy doceniają starannie przygotowane treści. Spełnienie ich oczekiwań sprawi, że chętnie do niego wrócą.

Aktualizacja i optymalizacja wpisów 

Wraz z upływem czasu treści mogą się przedawnić, na przykład zmieniają się dane statystyczne umieszczone we wpisie SEO. Ważne jest, aby dbać o ich aktualność. Aktualizacja danych to także doskonała okazja do uzupełnienia treści, której zabrakło w pierwotnej wersji, oraz wprowadzenia zmian wizualnych, takich jak dodanie grafiki.

Jaką wartość mają artykuły blogowe?

Artykuły zamieszczane w internecie można podzielić na trzy ogólne rodzaje: materiały niezależne, teksty SEO nastawione na wysoką jakość treści oraz artykuły SEO skupione wyłącznie na pozycjonowaniu stron. Pierwsza grupa obejmuje teksty tworzone na potrzeby niezależnych portali, które priorytetowo traktują przekazywanie wartościowej wiedzy czytelnikom, bez zwracania uwagi na optymalizację pod wyszukiwarki. Teksty SEO, z kolei, mają na celu nie tylko dostarczanie wartościowej treści, ale także umieszczanie odpowiednich fraz, dzięki którym użytkownicy mogą trafić na daną stronę. Artykuły SEO skoncentrowane wyłącznie na pozycjonowaniu zawierają wiele fraz, ale często cechują się niską jakością treści. 

Wartość dobrych tekstów SEO polega na tym, że nie tylko przekazują interesujące informacje, ale również wpływają na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, zwiększając jej widoczność i liczbę wizyt. Przykładowo, prowadząc sklep internetowy, warto prowadzić bloga z przydatnymi wskazówkami dotyczącymi sprzedawanych produktów. Aby blog był wartościowy zarówno dla użytkownika, jak i zwiększał widoczność strony w wyszukiwarce, artykuły muszą być odpowiednio optymalizowane, co obejmuje umieszczanie odpowiednich fraz i dbałość o strukturę tekstu.

Czy każdy tekst może być artykułem SEO?

Pisząc materiał na dowolny temat, przy użyciu odpowiedniego narzędzia lub korzystając z pomocy profesjonalisty, praktycznie każdy artykuł o wysokiej jakości można przekształcić w tekst SEO. Wyjątek mogą stanowić artykuły naukowe zawierające treści popularnonaukowe, jednak nawet w nich można zastosować odpowiednie frazy pod wyszukiwanie.

Jednym z narzędzi pomocnych przy pisaniu takich artykułów jest planer wyrażeń od Google Ads. To narzędzie pokazuje, jakie frazy wpisują internauci w wyszukiwarkę, szukając artykułów i stron związanych z danym tematem. Tworząc artykuł, wystarczy wpisać w odpowiednie pole planera frazy powiązane z tematem naszego materiału, aby dowiedzieć się, jakich wyrażeń używają użytkownicy. Narzędzie pokazuje także miesięczną liczbę wyszukań dla każdej frazy.

Planer fraz jest bardzo prosty w obsłudze, dlatego każdy powinien sobie z nim poradzić. Można także skorzystać z pomocy specjalisty, który posiada szeroką wiedzę z zakresu pozycjonowania i szybko przekształci materiał na tekst SEO.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *